Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

V nejteplejším dni roku se na Slavnostech svijanského piva bavily tisíce lidí. Slavnostní Svátek zrál ve sklepě šest měsíců

16. 07. 2023 | 16:26

Na Slavnosti svijanského piva, nejstarší a jedny z největších pivních slavností v republice, se v tradičním sobotním termínu v polovině července každoročně sjíždějí fanoušci dobrého piva a dobré hudby už od roku 1990. Jejich čtyřiatřicátý ročník si včera ani přes úmorné tropické vedro nenechaly ujít více než tři tisíce návštěvníků z celé republiky.

slavnosti svijanského piva 2023 soutěže
Ochutnávka, to je věda... Foto: od autora TZ

V areálu koupaliště ve Svijanském Újezdě strávili zatím nejteplejší den roku s hudbou různých žánrů, bohatou nabídkou jídla a různých atrakcí. Dehydratace jim díky svijanskému pivu a nejrůznějším nealkoholickým nápojům ze Svijan rozhodně nehrozila.  

„Na Slavnostech jsme během několika dekád jejich existence zaznamenali řadu rekordů. Ty letošní do historie uložíme s nálepkou rekordu teplotního. Kvůli v této lokalitě výjimečným teplotám kolem 34 °C jsme do areálu vůbec poprvé raději přistavili i tank, z něhož si mohli lidé sami zdarma natočit naši dobrou pivovarskou vodu. Žádný případ zdravotních komplikací z horka nám možná i díky tomu zdravotníci nehlásili,“ řekl ředitel Pivovaru Svijany Roman Havlík.   

Hudební dramaturgie Slavností si tradičně klade za cíl oslovit celou rodinu od dětí přes milovníky rocku a pravověrné rockery až po nejstarší generaci. Na velkém centrálním pódiu se včera vystřídali třeba zpěváci Miro Šmajda, Václav Noid Bárta či Tereza Mašková a skupiny Mňága a Žďorp, Gaia Mesiah a Argema. Další účinkující  Děda Mládek Illegal Band nebo Prague Queen  se o dobrou náladu úspěšně starali na vedlejším kamenném pódiu.

Slavnostní Svátek zrál ve sklepě šest měsíců  

Vedle hudby se ovšem na Slavnosti už více než třetinu století chodí hlavně za pivem, a to včera opět teklo plným proudem: celkem patnáct různých svijanských piv se čepovalo z více než stovky píp. Stánky, v nichž se čepoval mimo jiné prémiový ležák 450, nový „svijanský klenot“ Šlik nebo unikátní svijanská Dvacítka, byly i letos v neustálém obležení. „Celkem se letos na Slavnostech vypilo 15 tisíc půllitrů jak piva, tak i našich nealkoholických nápojů, které se na celkové konzumaci podílely už zhruba z jedné pětiny,“ konstatoval po sečtení vyčepovaných sudů obchodní ředitel pivovaru Vratislav Žitka, který na Slavnostech již přes dvacet let dohlíží na to, aby bylo piva v nejlepší kvalitě dost a aby bylo správně vychlazené. „Potěšilo nás, s jak velkým ohlasem se setkala speciální edice sezónního kroužkovaného ležáku Slavnostní Svátek, který exkluzivně pro letošní Slavnosti dozrával v sudech celých šest měsíců,“ dodal.

Ve znamení zlatého moku se nesla také značná část doprovodného programu: pivní nadšenci si třeba mohli na řízených degustacích vyzkoušet, jak náročné je povolání pivního degustátora. S velkým zájmem se setkaly rovněž lekce dokonalé techniky čepování, při nichž je svijanští mistři čepování Jiří Bittner a Klára Habrová učili správně čepovat hladinku, šnyt, mlíko nebo řezané pivo. Ostatním k příjemně strávenému dni pomáhala bohatá nabídka občerstvení a řada nejrůznějších atrakcí, stánků, kolotočů a houpaček.

Jako suvenýr si hosté často odváželi vratné kelímky s motivem letošních Slavností. Další volili třeba designovou patentní lahev se Svijanskou Dvacítkou, letošní novinku PIVO PŘÍMO ZE SKLEPA v elegantní embosované lahvi, speciální „slavnostní" Plechovky (nejen) pro chlapy, pivní sklo nebo některé z mnoha druhů limitované edice triček, bund a cyklodresů a dalších pivařských drobností.

Neopakovatelná atmosféra    

Slavnosti svijanského piva od jiných festivalů odlišuje neobyčejně přátelská atmosféra daná tím, že se na akci nepodílejí jen zaměstnanci pivovaru, ale také obyvatelé obce, dobrovolní hasiči a další přátelé akce. Pivovar má na starosti technické zázemí a kompletní pivní logistiku, obec zajišťuje hudební dramaturgii, přípravu areálu, gastro stánky a mnoho dalšího. „Díky již zaběhnuté, několik dekád trvající spolupráci se nám na koupališti i letos podařilo vytvořit neopakovatelnou atmosféru. Kombinace pivních slavností a hudebního festivalu je pro návštěvníky velmi přitažlivá. Uvažujeme nicméně, že bychom se do budoucna možná o něco více vrátili ke kořenům, posílili původní poslání akce jako skutečného svátku piva a pivní kultury a dali ještě více prostoru pro aktivity spojené s pivem,“ dodal po skončení Slavností Roman Havlík.  

Více než stovky umělců  

První Slavnosti svijanského piva v roce 1990 byly pravděpodobně první akcí svého druhu v Čechách. Od té doby si vzpomínky na skvělou atmosféru v areálu koupaliště ve Svijanském Újezdě odvezly statisíce hostů a vystoupily před nimi stovky účinkujících. Na akci hrály a zpívaly třeba skupiny Olympic, Tři sestry, Krucipüsk, Wohnout, Walda gang, MIG 21, Mňága a Žďorp nebo Žlutý pes, ze sólistů pak mimo jiné Marta Kubišová, Eva Pilarová, Petra Janů, Věra Martinová, Jitka Zelenková, Debbi nebo Marie Rottrová, stejně jako třeba Václav Neckář či David Koller.

TZ Pivovaru Svijany/Luboš Spálovský