Výrobce sirupů Kitl stěhuje výrobu do nedávno ještě zdevastovaného areálu Vratislavické kyselky

19. 03. 2021 | 14:44

Jablonecký výrobce sirupů, medicinálních vín a medovin Kitl stěhuje výrobu do hal bývalé Vratislavické kyselky. Poslední lahev sirupu stočili v Jablonci nad Nisou 11. března, technologii postupně stěhují a už počátkem dubna plánují rozjet výrobu v nových prostorách. Původní areál v Jablonci si ale firma ponechá, budou tam pomocné výroby, příští týden se tam třeba bude krouhat zázvor, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Kitl Jan Vokurka. Zatím v Jablonci zůstane i vedení společnosti.

KyselkaVratMad
Archivní foto ze srpna roku 2019: Mad

Historie Vratislavické kyselky sahá do roku 1862, kdy pramen objevil náhodou Karl Skollaude při hloubení studny pro bělírnu látek. Pramen pojmenovaný Rudolf byl o 32 let později uznán jako léčivý a ve Vratislavicích vznikly městské lázně. Zájem o léčebné kúry byl ale malý, a tak se objekty změnily v průmyslovou stáčírnu. Minerální voda se v ní s přestávkami stáčela až do roku 2008. O obnovení provozu se v minulosti pokusilo několik investorů, záměry ale zkrachovaly. Přes deset let byl areál prázdný a chátral. Vokurkovi trvalo čtyři roky, než kvůli složitým vlastnickým vztahům zdevastovaný provoz v roce 2018 získal.

Rekonstrukci areálu zahájila společnost v polovině roku 2019. Ve zdevastované hale vznikl nejprve moderní sklad a do druhé části teď montují technologii pro výrobu sirupů. "Počítali jsme, že nás to přijde na nějakých 28 milionů korun, náklady jsou ale vyšší, někde mezi 35 až 40 miliony korun," řekl Vokurka. Cílem je podle něj vybudovat moderní provoz, kde bude možné až desetinásobně zvýšit výrobu sirupů a zhruba za tři roky také stáčet Vratislavickou kyselku. Provoz je navíc postavený tak, aby tam bylo možné dělat exkurze a přitom neohrozit čistotu výroby.

Ve Vratislavicích už se naplno pracuje na montáži stáčecí linky, kterou sem z Jablonce přesunuli. Doplnil ji nový hepa filtr, který zajistí plnění lahví v dokonale čistém prostředí. "Tím, že je tam mírný přetlak, tak se nic zvnějšku do těch nápojů nedostane," řekl Vokurka. Dalším vylepšením bude podle něj optická kontrola lahví, přibude i další etiketovací stroj, který umožní až desetinásobně zvýšit kapacitu. "Je tu víc prostoru a můžeme mnohem lépe plánovat výrobní procesy. V Jablonci jsme byli schopni naplnit milion lahví za rok, tady až deset milionů," dodal.

Jablonecká firma Kitl je ryze českou společností. Vyrábí od roku 2007, kdy uvedla na trh svůj první likér Kitl Šláftruňk, což je medicinální víno na spaní. Dnes patří k nejoblíbenějším produktům bylinné a ovocné sirupy pro domácí limonády. Firma zaměstnává 30 lidí a 15 brigádníků, na trh loni dodala bezmála milion lahví, o 21 procent víc než v roce 2019. Podobně rostly i tržby, které podle Vokurky dosáhly téměř 83 milionů korun. Velký zájem byl o sirupy, enormní byl ale zájem o Eligin BIO, což jsou kapsle se zázvorovým extraktem a vitaminem C na podporu imunity. "Toho jsme prodali dvojnásobek, v jednu chvíli jsme nestíhali vyrábět," dodal Vokurka.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace