Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Výstavba mostu na Trojmezí je závislá na získání evropské dotace

01. 05. 2019 | 15:50

Na získání evropské dotace je závislá výstavba česko-polsko-německého mostu v Trojzemí u Hrádku nad Nisou na Liberecku. Projekt je připravený a vydaná jsou i stavební povolení, řekl ČTK starosta Hrádku nad Nisou Josef Horinka. Projektanti náklady na výstavbu mostu a další navazující infrastrukturu s cyklostezkou odhadují na 70 milionů korun.

O dotaci se podle něj žádá z polsko-saského programu, šance na úspěch ale není moc velká. Pravděpodobnější tak je, že se peníze podaří získat až v dalším programovacím období. Podle Horinky není příliš reálné, že by most dokázala města z příhraničí postavit bez dotace. "Navíc by pomoc z Evropské unie pro tento projekt byla důvodná. Měl by symbolicky spojit tři země," dodal starosta.

O výstavbě společného mostu na bodu Trojmezí se začalo mluvit už v roce 2004 u příležitosti vstupu Česka a Polska do schengenského prostoru. Při té příležitosti byl postaven nad Oldřichovským potokem u Hrádku dřevěný mostek, který propojil českou a polskou stranu. V plánu bylo, že ho do dvou let nahradí nový most, který spojí všechny tři země. Symbolicky by se jeho tři větvě vedoucí z každé země měly spojit uprostřed řeky Nisa. Jeho výstavba ale dosud nezačala.

Na Trojmezí se dnes koná výroční oslava 15 let přeshraniční spolupráce. "Řada obyvatel nejen našeho města, ale i z celé republiky míní, že unie pro nás není přínosná. Já mohu zodpovědně říci, že kdyby Hrádek nečerpal z evropských podpůrných a dotačních fondů, tak by nikdy nebyl tam, kde teď je," řekl Horinka. Podle něj se v osmitisícovém městečku investovaly řádově stamiliony. Nová je silnice k hranici a v posledních letech radnice uskutečnila největší akce ve své novodobé historii. Město vybudovalo především multifunkční centrum na 45 milionů korun a revitalizovalo náměstí za 68 milionů korun. Nyní se za 40 milionů korun rekonstruuje památkově chráněná Schubertova vila. Cennou stavbu z roku 1924, která v minulosti sloužila mimo jiné jako jesle, přestavuje město na komunitní centrum. S pomocí evropských dotací se podle Horinky zlepšilo například i vybavení pro hasiče.