Z Velkého Štolpichu horští záchranáři obtížně transportovali zraněného lezce na ledu

112
25. 01. 2021 | 13:07

Horská služba na svém webu informuje o záchraně mladého muže pod ledopádem v Jizerkách. Mladý lezec na ledu se zranil včera (v neděli 24.1) po poledni v oblasti Velkého Štolpichu, když mu na nohy spadl utržený větší kus ledu. Následoval obtížný transport.

HSštolpich1
Foto: FB HS ČR

Nehoda byla nahlášena Horské službě přímo přes Aplikaci Záchranka, kterou měl lezec v mobilu.

Foto: FB HS ČR„Pomohlo nám, že jsme zraněného mohli ihned lokalizovat, ale i tak nás čekala cesta těžkým terénem. K podobnému případu na stejném místě jsme před dvěma roky povolali vrtulník. Včera ale podmínky pro Leteckou záchrannou službu nebyly příznivé. Takže jsme počítali s následným převozem sanitním vozem,“ popsal okolnosti výjezdu Martin Černý, zasahující člen Horské služby Jizerské hory.

K nehodě zamířili záchranáři ze stanic Jizerka a Bedřichov s potřebným vybavením na sněžných skútrech. „Lezec utrpěl poranění dolní končetiny, ale nebylo zcela jasné, zda jen velmi bolestivou pohmožděninu, nebo zlomeninu. Zafixovali jsme ho do vakuové matrace a s pomocí spolulezců a lanové techniky jsme jej šetrně dopravili ke skútru. Na něm pak na stadion v Bedřichově, kde jsme zraněného předali posádce vozu Rychlé zdravotnické pomoci,“ uvedl Martin Černý.

Opět se ukázalo, jak je důležité, aby lidé, kteří se pohybují v horách, měli u sebe nabitý mobilní telefon a v něm aplikaci Záchranka. „Za to jde od nás k lezcům veliká pochvala, protože jinak by záchranná akce mohla být komplikovaná, především pak přesná lokalizace místa,“ komentoval včerejší nehodu David Savický, náčelník Horské služby Jizerské hory.

FB Horská služba ČR

Foto: FB HS ČR

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace