Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Žádná smlouva o Turówu vyjednána není, jak tvrdí ministerstvo. Greenpeace kvůli utajování informací podá žalobu 

29. 10. 2021 | 13:31

Ministerstvo životního prostředí odmítlo zveřejnit informace z připravované smlouvy s Polskem o pokračující těžbě na dolu Turów. Podle úřadu “neexistuje žádný obsah smlouvy, o němž by bylo formálně dohodnuto, že je neměnný a bude v této podobě předložen k podpisu smluvním stranám”. To odporuje předchozím vyjádřením ministra životního prostředí Richarda Brabce, že je smlouva hotová a že jediným neschváleným bodem je délka trvání smlouvy.

turstavka5
Dusno kolem Turowa je především protože na české straně mizí voda. Uhlí se nikdo nenapije, vzkazují aktivisté. Archivní foto: Greenpeace

Podle Greenpeace argumentace ministerstva odporuje zákonu. Veřejnost má podle organizace právo dozvědět se, co vláda jejím jménem vyjednává. O informace o smlouvě žádala organizace Greenpeace podruhé, proti prvnímu odmítnutí podala i rozklad, proto nyní podává kromě dalšího rozkladu i opatření proti nečinnosti. Pokud ani podané opatření proti nečinnosti nepovede k rychlému zveřejnění smlouvy, Greenpeace podá proti rozhodnutí ministerstva správní žalobu.

Nikol Krejčová z Greenpeace říká: “Ministerstvo stále tají podmínky, které si klade pro stažení žaloby proti Polsku umožnit tak další těžbu, která ničí životní prostředí a kvalitu života lidí na českém území. Mnohokrát bylo v médiích deklarováno, že je smlouva s Polskem hotová a že se pouze čeká na finální domluvu ohledně délky jejího trvání. Proto je  podle nás neslýchané, že smlouva nebyla dosud zveřejněna.  Právo veřejnosti na informace je zásadním znakem demokracie a nemůže být ignorováno z žádných důvodů. Proto podáme opatření kvůli nečinnosti Ministerstva životního prostředí k Úřadu pro ochranu osobních údajů, a pokud ani tak nebude smlouva zveřejněna, jsme rozhodnuti podat následně žalobu. Veřejnost a především místní lidé žijící vedle dolu mají právo vědět, zda nasmlouvaná dohoda ochrání zásoby jejich pitné vody před destruktivní těžbou.“

O smlouvě o dole Turów vyjednávaly česká a polská delegace do konce září. Na uzavření dohody se ovšem nedomluvily. Podle vyjádření českých politiků přišlo Polsko s požadavkem mít možnost smlouvu vypovědět už po dvou letech, zatímco česká strana chce, aby smlouva platila po celou dobu těžby. Podle polských politiků naopak uzavření dohody brání česká strana. Nyní ministerstvo životního prostředí oslovilo polskou stranu a žádostí o obnovení jednání, podle informací z médií má smlouva s Polskem podporu politiků z ODS a STAN, přestože není jasné, zda její znění viděli.

Současná mezistátní jednání se rozběhla poté, co Soudní dvůr EU 21. května vydal předběžné opatření o okamžitém uzavření dolu Turów kvůli silným negativním vlivům na životní prostředí. Dne 20. září pak soud uložil Polsku sankce ve výši půl milionu eur za každý den pokračující ilegální těžby na dole Turów. Polsko však uzavřít důl i platit pokuty odmítá.

Greenpeace považuje uzavírání dohody s Polskem v situaci, kdy nerespektuje rozhodnutí soudu a unijní právo, za bezpředmětné a absurdní. Česká republika totiž nemá žádné garance, že bude Polsko smlouvu plnit, když odmítá plnit i nařízení soudu. Dlouhodobě Greenpeace kritizuje také netransparenostnost jednání s Polskem. Smlouva se vyjednává za zavřenými dveřmi a veřejnosti i médiím jsou o ní upírány informace. Podle Greenpeace by se těžba na dole Turów měla omezovat a co nejdříve ukončit za spravedlivé transformace regionu. Měly by tak být vytvořená obnovitelné energetické zdroje a zajištěn rozvoj regionu včetně pracovních míst. Právě nyní je možné čerpat na transformaci peníze z evropských fondů, které ale turówský region nedostane, pokud bude těžba pokračovat až do roku 2044.

TZ GREENPEACE/ Lukáš Hrábek