Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Zářijová velká voda na Frýdlantsku pomohla ohroženému pavoukovi slíďáku břehovému

10. 10. 2024 | 17:00

Povodně přetváří koryta přírodních toků. Nedávno se to opět ukázalo na Frýdlantsku, kde z Jizerských hor spěchá voda z kopců řekou Smědou do Frýdlantského výběžku. Místním obyvatelům řádění živlu působí starosti, naproti tomu však pomáhá přírodě.

Slíďák (2)
Pavouk slíďák břehový, foto: LK

„Oddělení ochrany přírody krajského úřadu spravuje kromě dalších tří desítek území také přírodní rezervaci Meandry Smědé. Při kontrole po velké vodě jsme zjistili, že povodně v území přírodní rezervace neškodily. Naopak, strhly některé břehy, kde budou moci zahnízdit příští jaro ledňáčci a břehule. Dále obnovily dříve zarostlé písečné náplavy, kde se udržel vzácný pavouk slíďák břehový,“ řekl Radomír Studený, odborný pracovník ochrany přírody odboru životního prostředí a zemědělství Krajského úřadu Libereckého kraje.

Červený seznam ohrožených druhů České republiky zmiňuje tohoto pavouka jako kriticky ohroženého. Po slíďáku tatarském, který byl po vymizení ze zdejší přírody znovu objeven na jižní Moravě, je to český druhý největší slíďák. Vyskytuje se jen v povodí řek se zachovalými břehovými společenstvími v neregulovaných úsecích toku, například na Jizeře, Lužnici, Bečvě, Morávce, Odře, Orlici a v tomto případě na Smědé.

Pavouk slíďák břehový, foto: LKHloubí si nory, které jsou 8 až 13 centimetrů hluboké a centimetr až dva široké. Jejich stěny jsou vystlané pavučinou proti zasypání. Pokud v létě stoupne hladina řeky, u které žije, pavouk vchod zapřede, čímž vytvoří vzduchovou kapsu, v níž záplavu přečká.

Přirozený charakter koryta Smědé umožňuje soužití mnoha druhů – chráněným rybám a mihulím, pavoukům a dalšímu vzácnému hmyzu. Loví zde vydra a návštěvníci mohou obdivovat ohlodané stromy navrátivším se bobrem.

„Ochranu přírody a krajiny podporuje kraj v rámci dotačního programu 8.2, který se zaměřuje mimo jiné na zakládání a ošetřování krajinářsky významné zeleně, praktická opatření k ochraně živočichů a rostlin a péči o biotopy. Letos díky němu podporujeme přes tři desítky žádostí více než třemi miliony korun,“ dodal Václav Židek, krajský radní pro resort životního prostředí a zemědělství.

LK/Jan Mikulička