Zchátralý chrastavský Kovák zmizí na přelomu ledna a února. Nahradí jej supermarket

17. 01. 2023 | 12:53

Bourání zchátralé ubytovny Kovák by mělo v Chrastavě na Liberecku začít na přelomu ledna a února. ČTK to dnes řekl starosta Michael Canov (Starostové pro Liberecký kraj). Radnice usiluje o demolici vybydlené budovy na příjezdu do města deset let.

Chrastava Kovak-1024x768
Foto z https://investujpodjestedem.cz

Na místě Kováku plánuje Lidl, kterému pozemky s budovou patří, postavit supermarket s parkovištěm zhruba pro 80 aut. Přestavbou na kruhový objezd by podle starosty měla projít i blízká křižovatka.

Ubytovna Kovák postavená v 70. letech minulého století byla určena pro učně tehdejšího chrastavského závodu Elitex. V polovině 90. let získal objekt pražský podnikatel Radim Urban a proměnil ho v ubytovnu. Přespávalo tam i 200 lidí, i když kapacita nebyla ani poloviční. Kvůli nevyhovujícím podmínkám musel být objekt na začátku roku 2010 vyklizen, od té doby je prázdný a chátrá.

Majitel pak chtěl dům přestavět na malometrážní byty. Projekt ale zastupitelé odmítli, nevěřili, že by tam znovu nevznikla problémová ubytovna. Další vlastník plánoval podle Canova Kovák přestavět na dům s pečovatelskou službou, z tohoto projektu ale také sešlo a budovu a pozemky pak získal Lidl.

Radnice léta usilovala o to, aby zchátralá budova zmizela, podle Canova hrozilo, že by rozpadající se stavba mohla někoho vážně zranit, nebo i zabít. Demoliční výměr vydaný chrastavskými úředníky ale opakovaně krajský úřad rušil. Teď podle starosty na demolici konečně dojde. Zbourání domu a výstavba supermarketu má mezi obyvateli města podporu, zjistila ČTK. "Když sjíždíte po hlavní do Chrastavy, tak je to to první, co uvidíte, a je to ostudné," řekl ČTK pan Miroslav, který dnes v centru města nakupoval.

Kvůli výstavbě obchodu změnilo město podle Canova územní plán. "Už se na té ploše nemohou stavět objekty k bydlení, ale jen objekty služeb, jako jsou obchody a podobně," doplnil. Přípravu stavby podle starosty zkomplikoval potok pod zemí. "Kvůli tomu museli posunout obchod dál od silnice směrem ke kluzišti a na místě Kováku a směrem k silnici bude parkoviště. Jinak by museli stavbu zakládat na pilotech," popsal problémy stavby chrastavský starosta.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace