17 zlatých, 14 stříbrných, 9 bronzových. Liberečtí sklízeli na Olympiádě dětí a mládeže úspěchy

09. 07. 2022 | 10:29

Jubilejní Hry X. letní olympiády dětí a mládeže jsou minulostí. V Olomouckém kraji soutěžilo ve 20 různých sportech téměř 3.600 mladých talentů, kteří bojovali o cenné kovy. Nejúspěšnějším krajem se stal Jihomoravský, Liberecký skončil na devátém místě. Nejvíce se dařilo plavcům, karatistům a orientačním běžcům.

odm
Foto: LK

Výprava Libereckého kraje nakonec získala 40 medailí, z nichž bylo 17 zlatých, 14 stříbrných a devět bronzových. „Olympiáda dětí a mládeže 2022 dopadla pro Liberecký kraj skvěle. Věřím, že výprava Liberecký kraj dostála svého motta a opravdu jsme si to užili. Chtěl bych moc poděkovat všem sportovcům – olympionikům, jejich trenérům, rodičům a všem, kteří jim pomohli k senzačním výkonům při reprezentaci našeho kraje,“ uzavírá Dan Ramzer, náměstek hejtmana pro školství, mládež tělovýchovu, sport a zaměstnanost.

Zahájení Olympijských her mládeže se uskutečnilo 26. června na stadionu SK Sigmy Olomouc. Výpravu Libereckého kraje přivedla před plné tribuny jásajících dětí úspěšná volejbalistka Helena Havelková. „Je to velká čest, protože jsem strávila šestnáct let v zahraničí a takových akcí doma se většinou nemohu zúčastnit,“ prozradila pro web Českého olympijského týmu.

Na slavnostním ceremoniálu nesmělo chybět ani zapálení olympijského ohně, o které se postaral oštěpař a stříbrný olympionik z Tokia, Jakub Vadlejch. Celý večer zakončila energetickým výkonem kapela Slza. „Do Olomouce jsme se těšili. Cesta autem byla sice dlouhá, ale celkem nám to uteklo. Olympiádu dětí a mládeže bereme jako velkou šanci, můžeme tady poznat nové věci,“ podělily se o své dojmy judistky Lucie Burešová a Barbora Medunová.

Následující den se šlo do boje. První cenný kov pro Liberecký kraj vybojoval v orientačním běhu zlatý Erik Heczko, jenž se zúčastnil už druhé ODM. Talent z města pod Ještědem letos skončil první ještě dvakrát, na svém kontě má už tedy celkem pět zlatých medailí z této akce. Dařilo se také jeho týmovým kolegům Matildě Tomáškové, Barboře Chrástové a Matěji Šebelkovi.

V úterý vybojovali stříbrné medaile cyklisté na horských kolech Kryštof Bažant a Kateřina Dušková. Ta se na ODM představila již počtvrté. Kromě závodů v MTB XCO se věnuje běžeckému lyžování, před dvěma lety z něj posbírala dokonce tři zlaté placky. Excelentní výkon předvedli také karatisté. Zlatem se blýskli Sofia Mazur a Filip Horňák, který získal navíc stříbro. Bronz vybojovali Maxmilián Křeček a Emma Kubečková. V soutěži týmů obsadili liberečtí karatisté první, druhou i třetí pozici.

Stříbrné medaile si odvezly i taneční páry. V kategorii U16 soutěžili Lucie Čechtická a Adam Višnovský, v U18 zase Petra Příplatová a Jan Vlček. O cenný kov z tenisu se postarali ve čtyřhře stříbrný Matouš Čepelík a Mathias Škrlík a bronzová Sára Oliveriusová ve dvouhře. Jedinou medailistkou z juda se stala Lucie Burešová.

Tři zlaté medaile získal Liberecký kraj díky sportovním střelcům Kateřině Mikulčíkové a Vojtěchu Záborcovi. V atletice skončila druhá Jessica Stella Rucká, třetí místo braly Klára Kaděrová a Emílie Hornová. Překvapivý triumf z turnaje dvojic mají na svědomí plážoví volejbalisté David Bryknar a Štěpán Svoboda.

Nejúspěšnějším libereckým sportovcem na ODM se stala Veronika Grusová, která v plavání vybojovala čtyři zlaté a jednu stříbrnou placku. Dvakrát druzí byli Matěj Kříž a Václav Resl, bronzovou pozici obsadil Šimon Danilevič.

Nyní se již některé mladé naděje začnou připravovat na zimní edici Olympiády dětí a mládeže, která se bude konat od 22. do 27. ledna 2023 v Královehradeckém kraji. 

TZ/Michal Jonáš, převzato z www.kraj-lbc.cz

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace