Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Advent na hradech a zámcích začíná, otevřeno bude i během vánočních svátků a na Nový rok

02. 12. 2023 | 15:01

Nadcházející advent přinese prohlídky objektů provoněných vánočními stromečky a cukrovím – novinkou jsou adventní prohlídky večerní. Návštěvníci se mohou těšit také na koncerty, mše a jarmarky. Projekt Po stopách šlechtických rodů, který v roce 2023 připomínal Harrachy, vyvrcholí Vánočním programem na Hrádku u Nechanic.

Vanoce Titulbetlem Sychr 06mad
Vánoce na Sychrově, foto: Mad

Adventní čas již klepe na dveře a nejinak je tomu i na hradech a zámcích, kde nyní finišují úklidy, zdobí se stromečky a aranžuje cukroví, z depozitářů se vytahují dárky, které majitelé panství s rodinou nacházeli pod stromečkem. Kromě tradičních stromků a pečiva provoní interiéry i historická aranžmá z jablíček, koření, ořechů či sušeného ovoce.

Adventní a vánoční prohlídky představí nejenom zámecké či hradní prostory v nejkouzelnějším a nejtajemnějším období v roce, ale návštěvníci se dozví i to, co se v minulosti servírovalo na šlechtické tabule (hlavním pokrmem na Štědrý večer byly ryby na několik způsobů, zvěřina z místní honitby a dezertem byl oblíbený štrůdl), jak je to s barvami svíček na adventním věnci, že dárky se dříve nebalily a hlavně – obvykle býval pod stromečkem pouze jeden. Tyto a další zajímavosti, zvyky a tradice daného sídla se návštěvníci dozví na Sychrově, Zákupech, Slatiňanech, Opočně a na Hrádku u Nechanic; také v Rudrově mlýně v Babiččině údolí. Vánoční koncerty letos proběhnou na Lemberku, Sychrově, v Ratibořicích, Kuksu, Hrádku u Nechanic a komponovaný program pod názvem Advent na Grabštejně bude na tomto severočeském hradě nabízet poutní mši, kostýmované prohlídky, zážitkovou Adventní stezku pro děti, koncerty a dílničky. Novinkou jsou páteční podvečerní adventní prohlídky a také na stánky bohatší jarmark o druhém adventním víkendu na Opočně. Na Zákupech budou kromě denních prohlídek i prohlídky večerní, které povede sám arcivévoda František Ferdinand d´Este, na Sychrově budou od 27. prosince do 1. ledna prohlídky interiérů volné, bez průvodce, a navíc bude v královském apartmá zřízen fotokoutek u velkého vánočního stromu. Celkový přehled výše uvedených akcí zde, kompletní nabídka adventu na objektech ve správě NPÚ zde.

Celoročně zpřístupněnými objekty jsou na Liberecku zámky Sychrov a Zákupy, na Pardubicku zámek Slatiňany. Sychrov je přístupný denně, kromě 24.–26.12., zámek Zákupy je do 17. prosince otevřen denně úterý až neděle, od 18. prosince se zde konají adventní a večerní prohlídky denně, včetně pondělí, je ale třeba mít zakoupenu on-line vstupenku. Zavřeno bude na Zákupech pouze 24. 12. Adventní prohlídky na Slatiňanech se konají v termínech 1.-3.12., 7.-10.12.; 14.-17.12., 20.-23.12., 27.-30.12. a 5.-7.1. 2024.

Obsáhlý vánoční program je připraven na zámku Hrádek u Nechanic, který byl vlajkovou lodí letošního ročníku projektu NPÚ Po stopách šlechtických rodů, kdy se celý rok konaly aktivity, které připomínaly odkaz rodu Harrachů. Na Hrádku u Nechanic bude harrachovský rok završen vánočními koncerty a adventními prohlídkami jak přes den, tak za svitu svící. Kompletní program všech akcí konaných v rámci tohoto projektu naleznete zde.

NPÚ/Lucie Bidlasová