Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Asi nejvýraznější novinkou adventu bude ruské kolo na náměstí u radnice v Liberci

24. 11. 2019 | 10:01

Nejvýraznější novinkou adventu v Libereckém kraji bude letos nejspíš ruské kolo na náměstí u radnice v Liberci. Náměstek primátora pro kulturu Ivan Langr (SLK) si myslí, že i díky němu budou adventní trhy na náměstí nejlepší za poslední léta.

kolo img 5571
Foto: MML

"Doufám, že lidé budou stát na ruské kolo fronty, protože výhled z toho, v uvozovkách, nejvyššího patra přes střechy v centru města bude podle mě impozantní," řekl náměstek ČTK. Ruské kolo vysoké 25 metrů pojme až 72 lidí. Adventní trhy na náměstí budou tradičně nejdelší předvánoční akcí v kraji, začnou 30. listopadu a skončí 23. prosince. Bude na nich 36 stánků s vánočním zbožím a občerstvením a doprovodný program je připraven na každý den.

Vánoční akce se ale uskuteční v každém z měst v kraji, tržnice budou mít například v Jablonci nad Nisou, České Lípě či Turnově. Tradičně se zapojí i některé památky. Mezi nejoblíbenější patří vánoční trhy na nádvoří zámku Sychrov u Turnova, které jsou připraveny na první adventní víkend 30. listopadu a 1. prosince. "Zájem mezi stánkaři byl obrovský, už před dvěma měsíci jsme je museli odmítat," řekl ČTK kastelán zámku Miloš Kadlec. Na nádvoří by mělo být zhruba 120 stánků s tradičním vánočním zbožím, součástí akce budou podruhé i čertovské prohlídky. "Loni byl zájem mimořádný a letos máme už přes 50 rezervací," dodal kastelán. Zámek láká o adventu i na speciální vánoční prohlídky. Vánočně vyzdobené exteriéry si mohou zájemci některých adventních víkendech prohlédnout i na zámku Zákupy na Českolipsku, zámku a hradu Frýdlant a hradu Grabštejn na Liberecku. Na hradě Valdštejn v Českém ráji zazní několik koncertů.

Výstavy s vánoční tématikou mají tradičně některá muzea v kraji. V Turnově již začala výstava věnovaná lidovým betlémům a jejich tvůrcům z Pojizeří, které je považované za jedno z nejvýznamnějších středisek betlémářství v republice. Muzeum v Jablonci už tento týden vystavilo tisíce vánočních ozdob z aktuální produkce tří českých výrobců. Jde o foukané a perličkové skleněné ozdoby, některé uvidí lidé poprvé. Mezi ně patří rozměrově největší skleněné vánoční ozdoby dělané klasickou technikou, řekla kurátorka výstavy Dagmar Havlíčková. Semilské muzeum bude mít letos jarmark 30. listopadu a českolipské od 3. prosince šestidenní vánoční trhy s tvůrčími dílnami nebo živým betlémem.

čtk