Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Čtyři přírodní koupaliště v Libereckém kraji jsou na konci prázdnin nevhodná ke koupání

29. 08. 2019 | 9:54

V Libereckém kraji neplatí na konci letních prázdnin zákaz koupání na žádném z přírodních koupališť. Za nevhodnou ke koupání ale považují hygienici vodu ve čtyřech z nich. Vyplývá to z údajů na webu Krajské hygienické stanice v Liberci.

koupání rodina
Ilustrační foto

Na koupališti v Tanvaldu na Jablonecku je voda na čtvrtém z pěti stupňů hodnocení kvůli překročeným limitům pro fekální znečištění, v Chrastavě u Liberce mají kolísavou kvalitu přítoku a v Hamerském jezeře na Českolipsku a rybníku Bažantník v Sedmihorkách v Českém ráji jsou přemnožené sinice.

Zvýšený výskyt sinic je i na Máchově jezeře a harcovské přehradě v Liberci, kvalita vody na obou těchto místech je na stupni tři. Zdravotní obtíže po koupání mohou mít citliví jedinci, mezi něž patří těhotné ženy, alergici či děti. Hygienici doporučují lidem, aby se po koupání v jezeře i přehradě osprchovali. Stejné varování platilo ještě před týdnem i pro koupaliště v Novém Městě pod Smrkem na Liberecku, tam se ale kvalita vody výrazně zlepšila a opět je výborná.

Mírně zhoršená kvalita vody je v kraji na čtyřech přírodních koupalištích, v Nedamově u Dubé na Českolipsku, Zákupech, Sloupu v Čechách a Českém Dubu v Podještědí. Riziko zdravotních obtíží po koupání v těchto nádržích je ale malé.

Hygienici v létě odebírali vzorky i z vodních ploch, které sice běžně nesledují, kde se ale lidé také koupají. Nevhodné ke koupání jsou podle rozborů kvůli přemnoženým sinicím Chrastenský rybník, Malý Písečák, Horka a Dubice II.

čtk