Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Cykloboxy, stojany, nabíječky. Kraj opět podpořil budování zázemí pro cyklisty

10. 07. 2024 | 19:20

Dotační program poprvé vyhlášený v loňském červnu, který se zaměřuje na budování a zlepšení infrastruktury pro cyklisty, po úspěšném ročníku kraj letos opět zopakoval. Cyklisté se díky němu v regionu dočkají kvalitnějšího zázemí na svých cestách.

cyklo lk ilustračka cyklistí výlet (1)
Foto: LK

„Cykloturistika je oblíbenou formou trávení volného času v mnoha rodinách. To vyžaduje, aby i infrastruktura byla přizpůsobená potřebám cyklistů. Dotační program pomáhá tuto potřebu pokrýt,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Loni se podpory dočkalo dvanáct projektů u cyklotras či cyklostezek. Návštěvníci tak mohou využít uzamykatelné cykloboxy na cyklostezce Varhany nedaleko Panské skály, dobít si své elektrokolo na semilském Ostrově nebo si na své trase odpočinout s výhledem na Hamerské jezero i Ještěd pod přístřeškem v Hamru na Jezeře.

V letošním roce kraj uvolnil 1,3 milionu korun na jedenáct projektů v Jizerských horách, Lužických horách, Krkonoších a Českém ráji. U centra volného času v Košťálově, v centru Jilemnice a u informačního centra v Hejnicích se objeví nabíjecí stanice včetně servisní sady. Svá kola si budou moci návštěvníci nově odložit v cykloboxech u zámku v Lomnici nad Popelkou, u koupaliště Maškova zahrada v Turnově nebo ve stojanech v Lázních Libverda.  

„S nárůstem popularity cykloturistiky roste také potřeba vybavení pro cykloturisty v terénu. Není to jen o kvalitě cyklotras, ale právě o jejich doprovodné výbavě, a to jak pro klasické cyklisty, tak i pro ty, kteří využívají elektrokola. Této potřebě jdeme novým programem naproti a věřím, že o něj bude velký zájem,“ doplnila Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Program nazvaný 7.10 Infrastruktura cestovního ruchu – doprovodná cyklo infrastruktura se zaměřuje na drobný mobiliář, odpočívadla, přístřešky, stojany na kola, servisní a nabíjecí stanice pro elektrokola. Podporuje také budování technického zázemí potřebného ke splnění podmínek pro získání certifikátu Cyklisté vítáni.

Bližší informace a přehled podpořených projektů se nalézají na odkazu https://1url.cz/@cyklo_infrastruktura. Zároveň je možné veškerou vybudovanou infrastrukturu najít v mapových podkladech na serveru www.mapy.cz s použitím vyhledávacích klíčových slov typu nabíjecí stanice, elektrokola, cyklobox a podobně.

LK/Jan Mikulička