Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup za více než 3,5 milionu

10. 05. 2024 | 12:24

K záchraně lidských životů výrazně napomáhá vybudování sítě automatizovaných externích defibrilátorů (AED). Již V. etapu projektu podpoří finančně Liberecký kraj. Krajská rada odsouhlasila přidělení účelové dotace ve výši 3.645.540 korun z krajského krizového fondu pro Zdravotnickou záchrannou službu Libereckého kraje.

zzs 3
ilustrační foto

„Za tento projekt jsem upřímně rád. Při záchraně lidského života jde mnohdy o vteřiny. V současné době je přístrojů AED v Libereckém kraji rozmístěno přes 100. Vyškolení tzv. first respondeři z řad Policie ČR, profesionálních i dobrovolných hasičů, Horské služby a některých městských policií jsou s tímto přístrojem u pacienta často dříve než zdravotničtí záchranáři. Tím významně zvyšují jejich šance na přežití a také na kvalitní život po této nepříjemné mimořádné události. Ročně se díky AED podaří zachránit zhruba dvě desítky lidí,“ uvedl Vladimír Richter, radní pro resort zdravotnictví.

V rámci V. etapy projektu AED pro Liberecký kraj se jedná konkrétně o nákup 25 přístrojů AED, 65 baterií a 80 nových obalů. Součástí dotace je také finanční cifra vyčleněná na proškolení stávajících i nových členů týmů tzv. first responderů (celkem se jedná o 2.000 osob).

„Součástí V. etapy je i nákup pohotovostních brašen Panik, které budou obsahovat základní vybavení, a to například pro zástavu masivního krvácení. Budou součástí každé sanity ZZS LK a záchranáři je v případě potřeby na místě události předají ostatním členům IZS. Podobný projekt v České republice zatím neexistuje,“ dodal radní Richter.

Během prvních dvou etap, v roce 2017 a 2018, bylo předáno celkem 80 AED Krajskému ředitelství Policie Libereckého kraje, Hasičskému záchrannému sboru Libereckého kraje, jednotkám Sborů dobrovolných hasičů a Horské službě, a to za částku 5.025.042 korun. V ní byly zahrnuty kromě pořízení AED i náklady na školení policistů a hasičů. V rámci III. fáze z roku 2022 jich kraj nakoupil celkem 19 včetně 25 baterií. Na jejich pořízení poskytl kraj Zdravotnické záchranné službě Libereckého kraje tehdy celkem 921.250 korun. Ve 4. fázi (také v roce 2022) se jednalo o nákup jednoho záložního a dvou cvičných AED a mzdové náklady na školitele, celkem za 567.600 korun.

Přístroje jsou umisťovány po regionu tak, aby doplňovaly plošné rozmístění výjezdových skupin ZZS LK. Pro zvýšení bezpečnosti návštěvníků Libereckého kraje byly pro umístění AED vytipovány špatně dostupné horské chalupy a také pět nejnavštěvovanějších kulturních památek. Příkladem jsou defibrilátor v hotelu na Ještědu, v bufetu na Knajpě, na Hřebínku, na Vosecké Boudě, Vrbatově Boudě nebo na Dvoračkách. Jeden AED přístroj je umístěný i v budově Krajského úřadu Libereckého kraje.

Přehled zásahů pomocí AED:

rok 2023: 331 (15 zachráněných)

rok 2022: 336 (18 zachráněných)

rok 2021: 407 (21 zachráněných)

rok 2020: 312 (16 zachráněných)

rok 2019: 181 (15 zachráněných)

LK/Filip Trdla