Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Dětská chrastítka nalezená v žárových hrobech z doby bronzové vystavuje Severočeské muzeum na zámku ve Svijanech. Naleziště “Na Cecilce” je největší v kraji

23. 08. 2022 | 5:00

Už v pravěku lidé věděli, že je třeba zabavit děti. K výrobě chrastítek se v době bronzové používala hlína. Dovnitř dutého objektu se umisťovala drobná zrnka z křemene a slídy. Předměty, které se archeologům podařilo nalézt v Příšovicích v lokaci “Na Cecilce”, měří na výšku kolem šesti centimetrů a v průměru zhruba centimetrů pět. Stáří odhadují experti na tři tisíce let. Imitaci žárového hrobu s předměty a chrastítky je možné vidět na zámku ve Svijanech, kde má svojí stálou expozici Severočeské muzeum.

chrastitko04
Archeologické naleziště Na Cecilce v Příšovicích

Bylo to obrovské překvapení, když v roce 2005 během příprav na bytovou výstavbu v Příšovicích, došlo k nálezu několika žárových hrobů. V první fázi se archeologové domnívali, že se jedná jen o několik náhodných hrobů. Až při následném průzkumu se podařilo odkrýt přes devadesát hrobů, které skrývaly neuvěřitelné množství předmětů, konkrétně půl tisíce váz, hliněných dóz a také chrastítek. Pro největší naleziště v Čechách se vžilo pojmenování “Na Cecilce”. Některá z chrastítek jsou zdobená soustavou jemných rytých rýh ve tvaru navazujících trojúhelníků. “Uvnitř chrastí drobné hliněné kuličky, které kdysi mohly upoutat pozornost dítěte, a i nyní posluchače zprostředkovaně zanese o tři tisíce let zpátky do minulosti. Protože se stejná chrastítka objevila i v hrobech dospělých, začalo se uvažovat i o tom, že byla používána k “šamanským” obřadům,” vysvětluje Petr Brestovanský archeolog Severočeského muzea.

Pravěké štěrchátko, hrobový nálezPohřebiště, kde k nálezu došlo, se odhadem rozkládá na ploše 10 000 metrů čtverečních. Většina hrobů byla skrytá pouze několik desítek centimetrů pod povrchem. Nejhlouběji uložený hrob se nacházel zhruba devadesát centimetrů pod vrstvou hlíny a bahna. Přesto, že od zemského povrchu dělilo většinu z hrobů pouhých několik desítek centimetrů, zachovala se většina z uložených předmětů v takřka nepoškozeném stavu. Kvůli rozsahu naleziště se vedení kraje snažilo v roce 2006 stavební parcely odkoupit. Povedlo se to ale pouze v jednom případě. Ostatní vlastníci odmítli a stavbám rodinných domů nad pohřebištěm se před lety nepodařilo zabránit.

Příšovice, Cecilka chrastítkoZachovat se podařilo nicméně všechny nalezené předměty, které jsou ve většině případů uložené v depozitářích Severočeského muzea. Chrastítka, neboli štěrchátka, jsou k vidění i na zámku ve Svijanech, kde má Severočeské muzeum rovněž stálou expozici. Zajímavostí je možnost si dětskou hračku nejen prohlédnout, ale v místní prodejně suvenýrů si mohou návštěvníci zakoupit také jednu z replik hliněné hračky. “O chrastítka je velký zájem, návštěvníci je kupují buď jako suvenýr anebo jako hračku pro děti, takže stále plní svou funkci,” dodává Petr Brestovanský.

Štěrchátko, ideální rekonstrukceChrastítka z doby bronzové jsou srpnovým exponátem měsíce Severočeského muzea. K tomu, aby bylo možné je prozkoumat tak, jak to archeologové udělali před lety, je třeba se vypravit na zámek Svijany, kde kromě expozice o historii pivovarnictví je také stálá výstava o archeologických nálezech v Turnově a okolí.

Archeologické naleziště Na Cecilce v Příšovicích lux