Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Do podpory rozvoje cyklodopravy dá letos Liberecký kraj 16,7 milionu korun, nejvíc za posledních pět let

20. 05. 2024 | 5:00

Do podpory rozvoje cyklodopravy dá letos Liberecký kraj téměř 16,7 milionu korun, je to zhruba o tři procenta více než loni a nejvíce za posledních pět let. Více než polovina peněz je určena na výstavbu nových cyklotras nebo rekonstrukce, opravy a údržbu těch již existujících, řekl ČTK náměstek hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Kromě přípravy projektů budování a údržby cyklotras podle něj kraj znovu podpoří i sdílená kola ve městech.

cyklo cyklisti (1) lk
Foto: LK

"Opět jsme zařadili do těch jednotlivých titulů i přírodě blízké stezky, v podstatě to znamená, že podporujeme i ty cyklostezky, které nejsou vyloženě asfaltové v té klasické podobě, protože zájem o podporu tady v té oblasti je velký. Jednak jsme podporovali samotnou výstavbu komunikací pro cyklisty, kde jsme rozdělovali zhruba sedm milionů korun, podporovali jsme i údržbu a opravy komunikací," doplnil Sviták.

Sdílená kola, foto: Artur IrmaKraj znovu připravil i program na podporu městské mobility, k loňským třem milionům korun přidal další dva miliony, žádost ale podalo jen město Jablonec nad Nisou. "S městem Liberec řešíme, že nestihli podat žádost v termínu, zřejmě tak proběhne ještě jedno kolo, abychom pokračovali v tom, co se započalo, protože se ukázalo, že zájem je veliký. Samozřejmě vyjdeme vstříc tomu, aby si Liberec mohl o dotaci ještě požádat. Myslím, že to dává smysl, a předpokládám, že je otázkou času, kdy se připojí i další města," dodal Sviták.

Účelem všech dotačních programů kraje v cyklodopravě je podle Svitáka zvýšit bezpečnost bezmotorové dopravy a podpořit její rozvoj. "Cyklistika se těší stále větší oblibě, proto nesmíme zapomínat na vytvoření kvalitní infrastruktury pro sportovce a turisty. Není to jen otázka pohodlného svezení, ale také bezpečnosti. Je v zájmu všech, aby cyklisté měli dostatek prostoru a nedocházelo tak ke zbytečným kolizím s motorovými vozidly," doplnil hejtmanův náměstek.

Cyklostezka Greenway Jizera, foto: Pavel Charousek

Kraj ale podle Svitáka ve stále větší míře přebírá i samotnou realizaci v případě páteřních cyklotras. "Teď se bude otvírat nový úsek na cyklostezce svaté Zdislavy z Bílého Kostela směrem na Rozkoš, pracujeme na Greenway Jizera, kde probíhá žádost o dotaci na úseku z Turnova do Svijan, a máme tu žádost o podporu z obcí Svijany a Příšovice, které by měly dokončit další úsek," dodal. Nad rámec dotačních programů tak dá kraj letos do rozvoje cyklotras dalších více než 30 milionů korun.

Cyklojízda, foto: Pavel Charousekčtk

cyklodopravacyklodoprava