Do spadlého stromu najel osobní vlak na trati mezi Višňovou a Frýdlantem. Bylo to ale bez zranění

03. 02. 2023 | 16:40

AKTUALIZOVÁNO: Sněžení a silný nárazový vítr zkomplikovaly dnes dopravu v Libereckém kraji. Hasiči od rána vyjížděli k více než 60 událostem, většinou šlo o popadané stromy a ulámané větve, vyprošťovat pomáhali i uvízlá auta, řekl ČTK mluvčí Hasičského záchranného sboru Libereckého kraje Jakub Sucharda.

hasPásák
Zima se ukazuje na území Libereckého kraje v plné síle, konstatovalio na svém twitterovém účtu hasiči z HZS LK.

Vichřice způsobila škody v liberecké zoologické zahradě, popadaly tam stromy. Kvůli jejich odklízení zůstane v sobotu zahrada pro veřejnost zavřená.

Zhruba polovina zásahů je hlášena na Liberecku. Popadané stromy v podvečer zastavily provoz na čtyřech železničních tratích ve Frýdlantském výběžku a také na Semilsku a Jablonecku, informovala Správa železnic.

Do spadlého stromu najel osobní vlak na trati mezi Višňovou a Frýdlantem. "Bylo to ale bez zranění," řekla ČTK mluvčí Českých drah Vanda Rajnochová. Nepodařilo se tam zajistit náhradní dopravu, cestující tak museli počkat na obnovení provozu, to se povedlo kolem 17:20. Podle Dušana Gavendy ze Správy železnic byl poškozený jen vlak. Přerušení provozu se dotklo také navazujícího úseku z Raspenavy do Bílého Potoka pod Smrkem. Spadlý strom v podvečer zastavil provoz také mezi stanicemi Košťálov a Semily na Semilsku nebo Železný Brod a Velké Hamry na Jablonecku.

Spadlé stromy od rána komplikovaly i provoz na silnicích včetně hlavních tahů. Dopoledne byla kvůli spadlému stromu omezená doprava na silnici 10 z Líšného na Železný Brod, podobné komplikace byly ráno také v Libštátu u Semil. Spadlý strom odklízeli hasiči také na silnici 9 u Jestřebí na Českolipsku nebo u Českého Dubu na Liberecku. "Od šesté ranní do 18:00 jsme vyjížděli k 33 dopravním nehodám, hlavně od Tanvaldu směrem na Semilsko, naštěstí šlo maximálně o lehká zranění," řekla ČTK krajská policejní mluvčí Ivana Baláková.

Foto twitter HZS LK

Kvůli počasí uzavřeli už ráno silničáři pro nákladní auta nad 3,5 tuny silnici 10 z Tanvaldu na Harrachov a dál do Polska. Omezení by mělo skončit v sobotu v 06:00. Podle stavu sjízdnosti a vývoje počasí může být termín uzavírky změněn, sdělil ČTK Ondřej Svoboda ze společnosti Silnice LK, která má silnice v Libereckém kraji na starosti. Během dne se situace zklidnila, v nížinách prší, v horských oblastech se ale stále objevují sněhové přeháňky a zesiluje vítr.

Úsek silnice I/10 z Tanvaldu do Harrachova se uzavírá při každém silnějším sněžení. K zablokování silnice tam stačí jediný uvízlý kamion. Naposledy na ni nákladní auta nesměla od středečního do čtvrtečního dopoledne. Na uzavírku upozorňuje dopravní značení, na které motoristé narazí na hlavních tazích už v Příšovicích, Jablonci nad Nisou nebo Vratislavicích. Doporučená alternativní trasa pro nákladní vozidla vede po silnici 35 přes hraniční přechod Hrádek nad Nisou.

Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a mokré, v horských oblastech ale leží i na silnicích první třídy zbytky rozbředlého sněhu, které mohou klouzat. Problémy mohou mít hlavně kamiony ve stoupáních. Odklízení sněhu podle ředitele Silnic LK Petra Správky navíc komplikuje vítr, který vozovky po průjezdu pluhu znovu zafoukává. Motoristé by měli být obezřetní i na silnicích nižších tříd, v Jizerských horách a Krkonoších na nich leží vrstva ujetého sněhu. Do nejvyšších poloh doporučuje Správka přibalit sněhové řetězy a lopatu.

Kvůli sněhu jsou pro těžké kamiony nad šest tun na Liberecku stále uzavřené silnice třetí třídy přes Oldřichovské sedlo z Mníšku na Raspenavu a z Rynoltic na Hrádek nad Nisou. Vedou chráněnou oblastí a nelze tam solit, řidiči tak musí využít silnice 13 a 35, které se udržují chemicky. Zcela uzavřená je pro dopravu silnice z Albrechtic do Vítkova. Jde o úsek, který se v zimě neudržuje, silnice je zavátá, sníh a vítr navíc lámou větve stromů v aleji.

Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) vydrží dnes v Libereckém kraji zatažená obloha s přeháňkami až do večera, v horách musí motoristé počítat se sněžením. Podobné počasí čekají i v sobotu. Foukat bude západní až severozápadní vítr, který může v nárazech přesahovat rychlost 70 kilometrů v hodině, na hřebenech Krkonoš téměř 110 kilometrů za hodinu.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace