Druhý ročník TechStarteru začíná, projekty z loňska už fungují ve firmách
V Libereckém kraji začíná druhý ročník soutěžního programu TechStarter pořádaného Agenturou regionálního rozvoje a Libereckým krajem. Propojuje technické střední školy s regionálními firmami a ukazuje, že studentské nápady mohou najít uplatnění přímo ve výrobě. Výsledky loňského ročníku to ostatně potvrzují. Prototypy studentů dnes využívá například společnost ZF Automotive.
Do letošního ročníku se zapojily tři firmy z regionu: ZF Automotive, Beneš a Lát a Preciosa, a šest středních škol z Libereckého kraje. Studenti budou půl roku za podpory mentorů z firem i svých učitelů pracovat na konkrétních zadáních. Patří mezi ně například zrychlení přechodu mezi zakázkami ve výrobě nebo konstrukce ovládacího panelu a mechaniky ostřihovací stanice. Na závěr čeká týmy prezentace před firmami a pro nejlepší řešitele i finanční odměna.
Loňské projekty jsou ve výrobě
Úspěch prvního ročníku potvrzují zkušenosti jablonecké továrny firmy ZF Automotive, která studenty zapojila do vývoje přípravků pro výrobní linky. „Studenti u nás měli za úkol navrhnout nové typy paletek a použít k tomu technologii 3D tisku. Museli pochopit výrobní procesy a odstranit překážky spojené s výměnou kovových dílů za ty tištěné z plastu,“ popisuje Martin Desenský, mentor z firmy ZF Automotive. Součástí zadání byla i příprava sliceru – programu pro 3D tiskárny. „Když dnes potřebujeme nový díl, nemusíme ho objednávat, jednoduše si ho sami vytiskneme. Šetří nám to spoustu času i peněz, a navíc máme dobrý pocit, že jsme do toho zapojili mladé,“ dodává Desenský.
Přínosy vidí školy i firmy
TechStarter chválí všechny zúčastněné strany. Firmám přináší nové neokoukané nápady, školám a studentům zase neocenitelné zkušenosti z praxe i přístup ke špičkovým technologiím.
„Mladí technici jsou nezbytní pro to, aby se náš průmyslový region rozvíjel i v budoucnu. Programy, jako je TechStarter, je motivují přímo v praxi. Když se jejich nápad podaří dotáhnout až do výroby nebo vzniknou nová partnerství firem a škol, je to skvělý bonus,“ říká Martina Pšeničková z Agentury regionálního rozvoje Libereckého kraje a dodává, že program bude pokračovat i v dalších letech a že už nyní v ARR hledají školy a firmy do dalšího ročníku. Jeho příprava začne na jaře 2026.
Více o projektu najdete na: https://1012plus.cz/cs/projekt/techstarter-2025
Zapojené školy:
- Střední průmyslová škola technická Jablonec nad Nisou
- Střední škola a Mateřská škola Liberec, Na Bojišti v Liberci
- Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace
- Střední průmyslová škola, Česká Lípa
- Obchodní akademie, Hotelová škola a Střední odborná škola, Turnov
- Integrovaná střední škola ve Vysokém nad Jizerou.
TZ