Epidemie prodloužila čekání na ortopedické operace. Někteří pacienti si počkají i dva roky 

19. 01. 2022 | 7:06

Epidemie koronaviru prodloužila až na dvojnásobek čekací dobu na velké ortopedické operace v Libereckém kraji. Na některé pacienty se tak dostane asi až za dva roky. Negativně se odkládání operací projevuje na jejich psychice i zdravotním stavu, vyplývá z ankety ČTK.

zdravOperaceUVN
archivní ilustrační foto

"Lidé, kteří déle čekají na operaci, musí v první řadě delší dobu snášet bolesti a s tím spojené omezení v běžném životě. Někteří pacienti mají kvůli bolestem i dlouhodobý deficit spánku. Navíc vinou nevypočitatelnosti pandemického vývoje nikdo neví, kdy se operace dočkají, protože uzávěry oddělení s operační odstávkou jsou opakované. Nejednomu pacientovi byl toužebně očekávaný výkon na poslední chvíli zrušen a v některých případech se tak stalo dokonce opakovaně," uvedl primář ortopedie jablonecké nemocnice Filip Fridrich.

Čekání se podle něj u pacientů neblaze projevuje nejen na jejich psychice a fyzické kondici, ale i na stavu poškozeného kloubu. "Větší destrukce kloubů pak často vyžadují delší a složitější operační výkon a postižení měkkých tkání v okolí artrotického kloubu pak pravidelně také delší a intenzivnější rehabilitaci v pooperačním období," dodal.

Obdobný názor má i ředitel nemocnice v Jilemnici Jiří Kalenský. Odklady operací podle něj mohou navíc způsobit další zdravotní problémy. "Je nutné konstatovat, že díky bolestem se lidské tělo uchyluje k náhradním stereotypům a přetěžování těch částí těla, které jsou na tom lépe. Nejhorší dopad z pohledu ortopeda je pak na páteř a druhostrannou končetinu, která je přetěžována," řekl Kalenský.

Z páteřních nemocnic v kraji se čekací lhůty u náhrady kloubů za dobu pandemie asi nejvíce prodloužily v českolipské. "V tuto chvíli se na operaci totální endoprotézy čeká téměř dva roky. Jen pro srovnání – před pandemií to bylo cca tři čtvrtě roku, takže se jedná o více než stoprocentní nárůst čekací doby," uvedla mluvčí nemocnice Andrea Beranová. Na totální endoprotézu v tuto chvíli čeká podle ní přibližně 700 lidí, kdy mnozí z nich pravidelně navštěvují ambulanci bolesti. "Jejich bolest je jak fyzického, tak psychického rázu, neboť dlouhotrvající bolest bez vidiny konce, řekněme například jasně stanoveného termínu operace, má na psychiku velmi negativní vliv. Je nám neskutečně líto, že daným lidem nemůžeme v tuto chvíli pomoct. Stále totiž máme kapacitu provádět pouze akutní operace a operace, kde nejsou potřeba JIP lůžka," dodala.

V jablonecké nemocnici se na větší výkony v současné době čeká jeden až dva roky, na menší pak podle typu operace dva až tři měsíce. "Čekací doba se u náhrad kloubů prodloužila přibližně o půl roku, u menších výkonů tak o měsíc," dodal primář jablonecké ortopedie. Delší čekací lhůty než dříve jsou i v Krajské nemocnici Liberec. "Čekací doby jsou podle typů operace v měsících, samozřejmě došlo k prodloužení. Takže na některé operace se čeká rok a více," uvedl mluvčí nemocnice Václav Řičář.

V jilemnické nemocnici se u větších ortopedických výkonů prodloužila čekací lhůta zhruba o dva měsíce, nyní je kolem šesti až osmi měsíců. Ani v jedné z páteřních nemocnic si ale nemyslí, že by ortopedi ztratili svoji zručnost, i když nemohou operovat tak, jak byli zvyklí. "Většina operatérů se v době omezené operativy na domovském pracovišti zapojila do práce na pracovištích, kde nadále probíhala operační péče o akutní pacienty s úrazy. Tedy si troufám napsat, že doba omezené operativy našeho ortopedického pracoviště nijak neovlivnila zručnost lékařů na operačním sále," řekl ředitel Kalenský. Také mluvčí českolipské nemocnice míní, že operatéři určitě neztratili nic ze svých dovedností. "Ale musím podotknout, že jsou velmi rozčarovaní z toho, že nemohou, v uvozovkách, dělat svou práci," dodala Beranová.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace