Finanční kompenzace otvírají další ubytovací místa. K taxe od státu může přibýt i krajský příspěvek
AKTUALIZOVÁNO: Vláda České republiky odsouhlasila 200 a 250 korun jako kompenzační příspěvek krajům na ubytování pro ukrajinské uprchlíky. Nařízení o vyčlenění volných ubytovacích kapacit v krajích umožní ve větší míře využít kapacity hotelů, penzionů a ubytoven v regionu.
„Toto nařízení vlády vítám. Nejen, že zvyšuje příspěvek na ubytování, ale také ukládá státním institucím, aby poskytly své ubytovací kapacity válečným běžencům z Ukrajiny. Právě státní zařízení využijeme ze všeho nejdřív, poslouží nám jako základ pro vytvoření potřebné ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky v našem kraji. O konkrétních krocích jsem již jednal online se všemi starostkami a starosty Libereckého kraje,“ uvedl hejtman Martin Půta.
V krajském asistenčním centru pomoci bylo k polovině měsíce března poskytnuto 1.320 ubytovacích míst v regionu. Ve srovnání s ostatními kraji by měl Liberecký kraj poskytnout ubytování 5.627 uprchlíkům.
V návaznosti na aktuální nařízení také vláda odsouhlasila podmínku, která stanoví, že osoba, jež odmítne nabídnuté ubytování ztrácí nárok na zajištění ubytování.
„Chtěl bych požádat všechny ubytovatele v našem regionu, aby nabídli volná místa a zavolali na linku krajských hasičů. S každým poskytovatelem ubytování v kraji budeme mít uzavřenou smlouvu. I s těmi, kteří ubytovávali už od 24. února,“ sdělil hejtman Půta. „Zvažujeme, zda a v jaké výši ke státní kompenzaci ještě přidáme příspěvek z krajského rozpočtu.“
Telefonní linka +420 950 471 673, kterou spravuje Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje funguje od 7.00 do 19.00 hodin každý den.
Nařízení vlády počítá s těmito typy ubytování a finanční pomoci:
- dočasné nouzové přístřeší se poskytuje v zařízeních, která nejsou běžně určena k ubytování (například prostory pro sport nebo kulturu), popřípadě byla pro účely dočasného nouzového přístřeší vytvořena (například stany). V zařízeních pro poskytnutí dočasného nouzového přístřeší se ubytování poskytuje ubytované osobě po dobu zpravidla 30 dnů.
- nouzové ubytování se poskytuje v zařízeních, která zpravidla slouží k bydlení nebo ubytování (například ubytovny, školská ubytovací zařízení, byty, penziony), popřípadě byla pro účely nouzového ubytování vytvořena (například montované objekty připojené na infrastrukturu). V zařízeních pro poskytnutí nouzového ubytování se ubytování poskytuje ubytované osobě zpravidla po dobu 3 měsíců.
- ubytování v obydlí fyzické osoby se pro účely tohoto usnesení vlády nepovažuje za dočasné nouzové přístřeší ani nouzové ubytování.
- kompenzační příspěvek pro kraje ve výši 200 Kč na zajištění dočasného nouzového přístřeší a stravy nebo potravin pro 1 ubytovanou osobu na 1 noc.
- kompenzační příspěvek pro kraje na zajištění nouzového ubytování v zařízeních ve vlastnictví územních samosprávných celků nebo jimi zřízených nebo založených právnických osob pro 1 ubytovanou osobu na 1 noc ve výši 200 Kč.
- kompenzační příspěvek pro kraje na zajištění nouzového ubytování v zařízeních ve vlastnictví osob pro 1 ubytovanou osobu na 1 noc ve výši 250 Kč.
LK/Andrea Fulková
Liberecký hejtman vyzval ubytovatele v kraji, aby nabídli místa pro uprchlíky
Liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) dnes vyzval ubytovatele v kraji, aby nabídli místa pro uprchlíky před válkou z Ukrajiny. Lidí, kteří ubytování potřebují, přibývá. Za středu odbavili v libereckém asistenčním centru 520 uprchlíků, z toho 40 procent potřebovalo zajistit ubytování. Od 1. března, kdy se centrum otevřelo, tudy prošlo bezmála 6150 uprchlíků, z toho pro téměř 1530 zajišťovali hasiči ubytování, řekl dnes ČTK mluvčí hasičů v kraji Jakub Sucharda.
Na základě dohod by měl Liberecký kraj zajistit ubytování až pro 5627 uprchlíků. Pomoci by měly kompenzace, které schválila vláda. Ta slíbila kompenzační příspěvek 200 korun na osobu a noc pro obce a kraje a 250 korun pro ostatní ubytovatele. To by podle hejtmana mělo umožnit ve větší míře využít kapacity hotelů, penzionů a ubytoven. Tělocvičny jsou podle něj až poslední možností. "Zvažujeme, zda a v jaké výši ke státní kompenzaci ještě přidáme příspěvek z krajského rozpočtu," doplnil hejtman.
Rozhodnutí vlády Půta uvítal, uložila také státním institucím, aby poskytly své ubytovací kapacity válečným běžencům z Ukrajiny. "Právě státní zařízení využijeme ze všeho nejdřív, poslouží nám jako základ pro vytvoření potřebné ubytovací kapacity pro ukrajinské uprchlíky v našem kraji. O konkrétních krocích jsem již jednal on-line se všemi starostkami a starosty," řekl Půta. Ubytování mohou firmy i soukromé osoby nabídnout denně od 07:00 do 19:00 prostřednictvím telefonní linky 950 471 673, kterou spravují hasiči, nebo e-mailem na adresu ukrajina@hzslk.cz.
Hasiči dnes také požádali o pomoc pro krajské asistenční centrum, kterým denně projde kolem 500 až 600 uprchlíků. Aktuálně podle Suchardy chybí hlavně trvanlivé potraviny, jako jsou konzervy a sklenice s hotovým jídlem, instantní polévky, ale také třeba paštiky nebo toustový chléb. Potřeba je mléko pro děti, hygienické potřeby včetně toaletního papíru, vlhčených ubrousků nebo dětských plen. Kompletní seznam zveřejnili hasiči na twitteru. "Sbírkové místo je otevřeno ve všední dny od 08:00 do 18:00 v budově krajského úřadu vpravo od vchodu do podnikatelského inkubátoru Lipo.ink," dodal.
čtk