Hlavním tématem Dne požární bezpečnosti je průjezdnost komunikací. Když jde o život, přeparkovat nestihnete!
Česká asociace hasičských důstojníků vyhlašuje každý rok za účelem propagace požární ochrany a preventivního působení na veřejnost Den požární bezpečnosti. V roce 2019 je Dnem požární bezpečnosti pátek 13. září. Hasičský záchranný sbor Libereckého kraje se každoročně připojuje k této akci a v pátek 13. pořádá pro veřejnost Den otevřených dveří na vybraných stanicích.
Vzhledem k tomu, že v roce 2019 je hlavním tématem Dne požární bezpečnosti „průjezdnost komunikací“, připojuje se HZS Libereckého kraje k preventivní kampani HZS Středočeského kraje „Když jde o život, přeparkovat nestihnete aneb 3 metry k životu“ zaměřenou právě na průjezdnost komunikací a parkování na nástupních plochách pro hasičskou techniku.
HZS Libereckého kraje dlouhodobě sleduje situaci průjezdnost komunikací a parkování na nástupních plochách pro hasičskou techniku zejména na sídlištích s výškovými budovami, kde je soustředěn velký počet osob. Stejně jako hasiči z celé ČR zaznamenává především na starších sídlištích v Libereckém kraji špatnou průjezdnost komunikací pro cisternové automobilové stříkačky a výškovou techniku. Celou situaci výrazně zhoršují neukáznění řidiči, kteří špatně parkují a nedodržují ustanovení zákona o provozu na pozemních komunikacích. Ustanovení § 25 odst. 3 tohoto zákona říká, že: „Při stání musí zůstat volný alespoň jeden jízdní pruh široký nejméně 3 m pro každý směr jízdy.“ Často špatně parkují i řidiči, kteří mají v docházkové vzdálenosti od domu parkovací místa, kde lze bezpečně a bez problémů zaparkovat.
„Nejhorší situace s průjezdností komunikací na sídlištích je večer a v noci. Bohužel v této době podle statistik vzniká nejvíce požárů v domácnostech. Můžeme zmínit například nedávný výbuch plynu s následným požárem v brzkých ranních hodinách v bytě v 7. patře panelového domu na Králově Háji v Liberci, kde záchrana osob z vyšších pater probíhala pomocí automobilového žebříku.“, říká krajský ředitel plk. Ing. Luděk Prudil.
Hasiči v případě neprůjezdnosti komunikace k hořícímu domu či záchraně života musí hledat náhradní řešení, které zásah prodlužuje o drahocenné sekundy. A právě čas je pro záchranu lidských životů tím nejdůležitějším faktorem! Hasiči musí často příjezd na místo řešit nestandardním způsobem. Jezdí v protisměru, po chodnících, po trávě. Každý takový manévr s těžkou hasičskou technikou je pro řidiče velmi náročný. Někdy musí hasiči i překážející osobní automobil ručně posunout.
„Pokud na místo zásahu neprojede například automobilový žebřík, nebo ho není možné bezpečně ustavit, musí záchrana osob probíhat buď po schodišti budovy nebo přímo po plášti budovy za pomoci nastavovacích žebříků či lezeckých skupin. V obou případech dochází k výraznému prodloužení času záchrany nebo i k úplnému znemožnění záchrany osob před následky ohně, popř. před toxickým kouřem“ zdůrazňuje krajský ředitel plk. Ing. Luděk Prudil.
Právě v pátek 13. září budou profesionální hasiči z Libereckého kraje projíždět hasičskou technikou ve vybraných lokalitách a upozorňovat neukázněně parkující řidiče na to, že svým chováním mohou zásah jednotek požární ochrany velmi ztížit. Nejedná se však o jednorázovou akci. Problematická místa budou hasiči příležitostně sledovat i v dalších měsících, například při kondičních jízdách.
Problematické lokality:
Liberec: Kaplického, Fričova, Holubova, Kašparova, Jeřmanická, Gagarinova, Pazderkova, Halasova, Burianova, Vlnařská, Soukenická
Česká Lípa: Hradecká, Na Výsluní
Tanvald: sídliště
TZ/Iva Michalíčková