Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Horská služba cvičila s armádou v okolí krkonošské Rokytnice, hasičtí lezci si dali do těla v Klokočských skalách

11. 10. 2019 | 9:16

Výcvik leteckých záchranářů Horské služby ČR s Armádou ČR se uskutečnil v Krkonoších. Letečtí záchranáři Horské služby z Krkonoš, Orlických a Jizerských hor tak měli možnost cvičit v okolí Rokytnice nad Jizerou s armádním vrtulníkem W-3A Sokol z 243. Letky Praha – Kbely. Na svém oficiálním facebookovém profilu to uvedla Horská služba.

HSvrtDosed
Foto: HS ČR/Jan Kostík

Cílem výcviku byla záchrana osob ze skalního terénu za pomoci lanového podvěsu a palubního jeřábu, vysazení záchranářů do místa zásahu pomoci slanění, záchrana osob v podvěsové síti z nepřístupného terénu a nácvik evakuace z lanové dráhy. Zároveň se letečtí záchranáři HS seznámili se záchrannými postupy používanými Armádou ČR na vrtulníku W-3A Sokol.

FB HS ČR, fotografie ve fotogalerii HS ČR/Jan Kostík

Náročných dvacet čtyř hodin cvičili semilští lezci v Klokočských skalách

Dlouhých a náročných dvacet čtyři hodin cvičili hasičští lezci ze Semil v okolí Klokočských skal. 

Lezci HZS LK v Klokočských skalách. Foto: HZSObtížný výcvik hasičů lezců se specializací pro práce ve výšce a nad volnou hloubkou probíhal ve dnech 7.10. - 8.10. 2019. Hasiči cvičili nejdříve v Klokočských skalách a poté na rozhledně Dubecko. „Dvaceti čtyř hodinový výcvik je nedílnou součástí pravidelné odborné přípravy hasičů – lezců a pro mě je to jedinečná příležitost vidět pracovat hasiče – lezce ze všech směn společně. “, sdělil pprap. Pavel Šrejma, instruktor pro práci ve výšce a nad volnou hloubkou. Vyvrcholením letošního výcviku byla modelová situace, která simulovala pád lezce na skalní polici.

První den zahájili lezci cvičení v krásách lomu v Klokočských skalách, kde byl výcvik rozdělen do dvou částí. První část byla zaměřena na práci s nosítky v náročném terénu, kde si lezci procvičili uložení a fixaci zraněných osob do nosítek, jednotlivé způsoby a techniky při manipulaci s nimi. V druhé části je čekala velmi náročná modelová situace, při které transportovali zraněnou osobu po předem stanovené trase, mimo jiné překonávali lanové přemostění, spojující skalní masiv s protější skalní věží.

Lezci HZS LK v Klokočských skalách. Foto: HZSDruhý den se lezci přesunuli na rozhlednu Dubecko, kde se cvičila záchrana osoby z ochozu rozhledny, a to jak spuštěním nosítek podél těla rozhledny, tak pomocí šikmého traverzu pro spuštění nosítek, se zraněnou osobou. Odpoledne se lezci podrobněji seznamovali se zapadlými kouty Klokočských skal, pro lepší místní znalost terénu. „Jsem moc rád, že i letos všichni pracovali se stoprocentním nasazením. Díky tomu vím, že jsme připraveni poskytnout kvalitní pomoc při reálných událostech. Během roku hasiči – lezci absolvují mnoho výcviků, ale tento je výjimečný především svou časovou náročností a tím, že cvičíme v reálných podmínkách“ doplnil pprap. Pavel Šrejma.

HZS/Lucie Hložková