Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

K fotovoltaické elektrárně v Ralsku, třímiliardové investici, chystá kraj třetí kolo konzultací

28. 05. 2024 | 8:14

K připravovanému projektu fotovoltaické elektrárny na letišti v Ralsku na Českolipsku plánuje Liberecký kraj ještě třetí kolo předběžných tržních konzultací, doporučili to experti. Řešit by mělo možnosti připojení do distribuční sítě, které je klíčové, řekl ČTK náměstek hejtmana Zbyněk Miklík (Piráti).

ralskoDemolicePada
Z bývalého vojenského prostoru mizí nesmyslné stavby z éry sovětských okupačních vojsk, foto archiv

Výsledky předběžných konzultací a další postup v přípravě miliardové investice projednají krajští zastupitelé na zasedání v úterý 28. května.

Areál v Ralsku o rozloze 300 hektarů převzal kraj v roce 2007 od státu. Letiště naposledy využívala sovětská armáda, která ho opustila v roce 1991, od té doby na 2,5 kilometru dlouhé ranveji přistávají jen malá sportovní letadla. Plocha se podle vedení Libereckého kraje nabízí k energetickému využití. První záměry na zastavění letištní plochy solárními panely se objevily už před 15 lety, v době, kdy podobné projekty byly na vzestupu v souvislosti s vysokými výkupními cenami elektřiny. Ze záměru ale tehdy sešlo.

Teď patří výstavba solární elektrárny na bývalém vojenském letišti k prioritám Libereckého kraje. "Naším dlouhodobým záměrem je energetická soběstačnost kraje a jeho příspěvkových organizací, fotovoltaiky jsou budoucností v energetice," řekl Miklík. Kraj si proto nechal na univerzitě v Ostravě zpracovat studii, která v maximální variantě počítá s instalovaným výkonem bezmála 104 MW. Odhadované náklady se blíží ke třem miliardám korun, nespotřebovanou elektřinu by bylo možné využít k výrobě vodíku.

Předběžné tržní konzultace zatím podle Miklíka ukázaly, že záměr je realizovatelný a že je možné vybudovat na ploše fotovoltaickou elektrárnu a zároveň ji využívat k rekreaci a sportovnímu létání. Do konzultací se zapojily čtyři firmy, závěry jsou veřejně přístupné na webu kraje. Příprava projektu bude podle předběžných odhadů trvat tři až čtyři roky. Investoři doporučili vybudovat nejprve fotovoltaickou elektrárnu a až v dalším kroku další technologie jako bateriové úložiště, dobíjecí stanici nebo výrobu vodíku.

Záměr má i své odpůrce. "Je ale evidentní, že letiště jako bývalý brownfield je jednou z lokalit, která je pro elektrárnu vhodná, protože se nebude zastavovat zemědělská půda ani trvalý travní porost. Je také evidentní, že závazky a plány České republiky na výstavbu fotovoltaických elektráren bez využití podobných lokalit nebudou v budoucnosti možné," dodal hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

V bývalém vojenském prostoru není plánovaná elektrárna prvním podobným projektem. Velká fotovoltaická elektrárna s instalovaným výkonem bezmála 56 megawattů (MW) vyrostla už v roce 2010 v pěti lokalitách u Ralska a Mimoně a dnes ji provozuje skupina ČEZ. Podle firmy jde v Česku o jednu z nejvhodnějších lokalit pro výrobu elektřiny ze slunečního záření. Instalovaný výkon elektrárny představuje téměř polovinu instalovaného výkonu všech solárních elektráren v Libereckém kraji, který na konci loňského roku dosáhl 113,9 MW.

čtk