Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kandidátky do podzimních voleb podala zatím čtyři uskupení v Libereckém kraji

09. 07. 2024 | 12:21

Své kandidátky do podzimních voleb podala zatím v Libereckém kraji čtyři uskupení. Zástupci dalších čtyř si domluvili schůzky do konce týdne, řekla dnes ČTK vedoucí oddělení voleb Krajského úřadu v Liberci Pavlína Kroupová. Která uskupení už kandidátky podala, sdělit nemohla. Před čtyřmi lety vybírali voliči v Libereckém kraji novou krajskou reprezentaci ze 16 kandidátek. Termín pro jejich předložení vyprší za týden - 16. července, volby se pak uskuteční 20. a 21. září.

volby1 detail
Foto: Artur Irma

Funkci hejtmana bude už potřetí obhajovat Martin Půta ze Starostů pro Liberecký kraj, a to i přesto, že po minulých volbách řekl, že už znovu kandidovat nebude. "Na podzim 2020 jsem si ani ve snu nedokázal představit, s čím vším se budeme muset v dalších letech vypořádat. Dopady pandemie covidu a ruské agrese na Ukrajině měly a stále mají zásadní vliv nejen na ekonomiku, ale i na společenskou náladu v naší zemi. Přes 20 let se snažím pracovat ve prospěch Libereckého kraje a lidí, kteří v něm žijí, nechci se schovávat před odpovědností," uvedl hejtman.

Poprvé bude v Libereckém kraji kandidovat v krajských volbách vládní koalice Spolu, ve které se spojily ODS, TOP 09 a KDU-ČSL. Do voleb ji povede občanský demokrat, někdejší europoslanec, v současnosti náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník. Za úspěch by považoval zisk 20.000 hlasů, což je o něco méně, než v kraji uskupení získalo v červnových volbách do Evropského parlamentu, kdy skončilo druhé za ANO. Případnou povolební spolupráci Kožušník na dotaz ČTK komentovat nechtěl. "Záležet bude na výsledcích voleb," dodal.

V posledních krajských volbách v Libereckém kraji se do zastupitelstva dostali lidé z pěti kandidátek. Volby vyhráli Starostové pro Liberecký kraj v čele s Půtou. Byl tak prvním hejtmanem v kraji, který dokázal funkci dvakrát obhájit. Hlas dalo starostům 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel, Piráti a ODS získali po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, která má tři zastupitele. Kraji vládne koalice Starostů, Pirátů a ODS, s pohodlnou většinou 32 hlasů. ANO a SPD zůstaly v opozici.

Přehled kandidátek a výsledky krajských voleb v Libereckém kraji v roce 2020

Název strany či koalice (řazeno podle výsledku) Lídr Výsledky v procentech Výsledky v mandátech
Starostové pro Liberecký kraj Martin Půta 38,57 22
ANO Jitka Volfová 17,85 10
Piráti Zbyněk Miklík 9,86 5
ODS Dan Ramzer 8,59 5
SPD Michal Švarc 6,09 3
Pro KRAJinu Josef Šedlbauer 4,02 -
Společně pro Liberecký kraj Jiří Klápště 3,83 -
KSČM Stanislav Mackovík 3,22 -
Trikolóra Tomáš Rakouš 2,42 -
ČSSD Josef Jadrný 2,16 -
Změna pro lidi a pro krajinu Jan Korytář 1,53 -
DSZ - ZA PRÁVA ZVÍŘAT Renata Sajdlová 0,52 -
Soukromníci a Svobodní Otto Jarolímek 0,50 -
SOS Jan Hraško 0,39 -
ROZUMNÍ - Petr Hannig Pavlína Dohnalová 0,25 -
DSSS Jindřich Nestler 0,12 -

Zdroj: volby.cz

čtk