Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Klíšťovou encefalitidou v kraji onemocnělo už 13 lidí, loni za stejné období čtyři

29. 07. 2019 | 17:02

Hygienici letos v Libereckém kraji zaznamenali neobvyklý nárůst případů nákazy klíšťovou encefalitidou. Lidem doporučují zvýšenou opatrnost, případně očkování. Letos za bezmála sedm měsíců touto infekcí onemocnělo v kraji podle údajů hygieniků 13 lidí, loni za stejné období čtyři.

klíštěNew
ilustrační foto

"My jsme byli zvyklí, že tyto případy jsou většinou až po prázdninách. A teď jich je více už v jejich průběhu," řekla dnes ČTK krajská ředitelka odboru protiepidemického Jana Prattingerová. Například loni byly ke konci července čtyři případy, ve zbývající části roku přibylo dalších 14. Důvodů pro narůst je zřejmě více, epidemioložka zmínila zvýšený výskyt hlodavců, jiný způsob sekání luk kvůli suchu i rostoucí popularitu sportovních aktivit v přírodě. "Na analýzu je ale ještě brzo," dodala.

Letošek je nezvyklý i místy, kde infikovaná klíšťata jsou. "Dříve jsme byli zvyklí mít více případů na Českolipsku, teď se objevují případy i na jiných místech v kraji," uvedla Prattingerová. Hygienici lidem doporučují používání repelentních přípravků, nošení světlých oděvů s dlouhými nohavicemi a rukávy v lese a prohlídku celého těla po návratu z přírody. Pokud se klíště přisaje, je třeba po odstranění místo přisátí dezinfikovat.

Klíšťová encefalitida je virová sezonní nervová infekce přenášená klíšťaty. Infikovaná samička přenáší virus také na své potomstvo, infikováno bývá asi procento samiček v ohnisku. Onemocnění má zpočátku chřipkový charakter, projevuje se zvýšenou teplotou, únavou, slabostí, bolesti kloubů, svalů a bolestí hlavy. Po několikadenním odeznění příznaků se projeví postižení centrální nervové soustavy, kdy se příznaky odvíjí od tíže postižení. "Onemocnění sice může probíhat lehce nebo v jedné třetině případů i bez příznaků, u části nemocných ale může skončit smrtí nebo trvalými následky v podobě ochrnutí," uvedla Prattingerová. I v případech, kdy onemocnění neprobíhá dramaticky, si podle ní pacienti následně stěžují například na zhoršenou paměť, sníženou koncentraci, častou únavu a bolesti hlavy. "V současné době není dostupná specifická léčba, proto je nejlepší prevence očkování," dodala. Očkovat podle ní lze celý rok. Nejmladšímu letošnímu nemocnému v kraji je 33 let, nejstaršímu 75 let. "Již dvě osoby byly v letošním roce z důvodu závažného průběhu hospitalizovány na oddělení ARO," dodala krajská mluvčí hygieny Zuzana Balašová.

čtk