Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Koalice Spolu postaví poprvé společnou kandidátku v Libereckém kraji, povede ji Edvard Kožušník

26. 06. 2024 | 13:10

AKTUALIZOVÁNO: Koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) postaví letos poprvé společnou kandidátku v Libereckém kraji. Povede ji občanský demokrat, někdejší europoslanec, v současnosti náměstek ministra průmyslu a obchodu Edvard Kožušník, oznámili dnes zástupci koalice na tiskové konferenci v Poslanecké sněmovně v Praze. Uvedli, že koalice chce oslovit voliče s plánem zrychlit rozhodování a přinést dynamiku do rozvoje regionu.

volby3 irma
Foto: Artur Irma

Předseda ODS a premiér Petr Fiala při dnešním podpisu koaliční smlouvy řekl, že pro region je klíčový další technologický rozvoj, čistá energie, zkvalitnění dopravy či spolupráce se sousedními státy - Polskem a Německem. Osm programových priorit zahrnutých v koaliční smlouvě bude v Libereckém kraji koalice postupně představovat.

"Jdeme v regionu do voleb jako Spolu poprvé. Nechceme, aby hlasy středopravicových voličů propadaly, nechceme je tříštit," uvedl Fiala. V nynějším vedení kraje figuruje ze stran koalice pouze ODS.

Kožušník stejně jako Fiala zmínil spolupráci s Technickou univerzitou v Liberci. Kraj má i díky ní potenciál inovací mezinárodního významu, řekl. Předseda lidovců Marian Jurečka dodal, že zaměřit se chce koalice v čele kraje také na školství či zdravotnictví.

Dvojkou kandidátky je současný krajský radní pro zdravotnictví Vladimír Richter (ODS), trojkou vedoucí Správy CHKO Český ráj Jiří Klápště (TOP 09). Na účtu pro kampaň má podle Kožušníka Spolu v Libereckém kraji dva miliony korun. "Kampaň jsme zahájili dnes, budeme se snažit objet celý Liberecký kraj v rámci různých aktivit. V mém případě to bude hodně o běhání," odpověděl na dotaz ČTK lídr kandidátky. Za úspěch by koalice považovala zisk 20.000 hlasů, což je o málo méně, než v kraji získala v nedávných volbách do Evropského parlamentu.

Kožušník vyzval k volbě Spolu v krajských volbách ty voliče, kteří počátkem června hlasovali pro kandidáty koalice v eurovolbách. Před čtyřmi lety krajské volby vyhráli Starostové pro Liberecký kraj, když jim hlas dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů ze 45 v krajském zastupitelstvu. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel, Piráti a ODS mají po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, získala tři mandáty. Lidovci a TOP 09 kandidovali společně, získali 3,82 procenta hlasů a do zastupitelstva se nedostali.

Kraji vládne koalice Starostů, Pirátů a ODS, s pohodlnou většinou 32 hlasů. ANO a SPD zůstaly v opozici. Kožušník na tiskové konferenci uvedl, že hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj), se kterým je ODS v koalici, už má za sebou tři volební období a sám před posledními volbami uváděl, že kandiduje naposled. Že se tak nestalo, je podle Kožušníka na něm. Kraj ale potřebuje novou dynamiku, podotkl. Povolební spolupráci ale komentovat nechtěl, záležet bude podle Kožušníka na výsledcích voleb.

čtk