Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Kraj hledá stavbu roku, přihlášky do soutěže je možné podávat do 22. února

19. 11. 2022 | 9:04

Liberecký kraj hledá stavbu roku. Od roku 2019 nese soutěž jméno autora hotelu a vysílače Ještěd, architekta Karla Hubáčka. Přihlášky do 19. ročníku soutěže mohou architekti, investoři a stavitelé podávat do 22. února příštího roku, řekl ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Letošní vítěz, Spolkové centrum IGI s knihovnou v liberecké městské části Vratislavice nad Nisou, byl i jedním z pěti finalistů České ceny za architekturu 2022.

vratislavice knihovnavratislavice1
Spolkové centrum IGI s knihovnou ve Vratislavicích nad Nisou, foto: Artur Irma

"Smyslem soutěže je vyzdvihnout úspěšné nebo zajímavé stavby a šikovné žáky, studenty, projektanty, architekty, talenty v oblasti stavitelství, architektury a řemesla z celého Libereckého kraje," doplnil hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj). Porota letos posuzovala 26 staveb a také devět studentských projektů. V kategorii Veřejný prostor zvítězily originální vyhlídky architektonického studia Mjölk v Rokytnici nad Jizerou, které získaly i Cenu veřejnosti a dostaly se také do finále České ceny za architekturu 2022.

V posledních třech ročnících Stavby roku Libereckého kraje získaly hlavní cenu projekty, které vznikly revitalizací brownfieldů. V roce 2020 zvítězilo nové sídlo sklářské společnosti Lasvit v Novém Boru na Českolipsku, porota ocenila zajímavé spojení dvou historických domů z konce 18. století s moderními přístavbami. Loni vyhrála liberecká pražírna s kavárnou DOK Nordbeans, která proměnila a oživila část zanedbaného nádražního skladiště. Letos vyhrálo vratislavické komunitní centrum, které vzniklo přestavbou bývalé fary, k níž přibyla moderní přístavba s knihovnou a kinosálem.

Soutěž o stavbu roku Libereckého kraje má tradici od roku 2004. Stavební firmy a architektonické ateliéry mohou tímto způsobem prezentovat výsledky své práce. Partnery soutěže jsou už čtyři roky města Liberec, Jablonec nad Nisou, Česká Lípa, Turnov a Semily. "Vítězi ročníku bude opět nabídnuta možnost přihlásit se do celostátní soutěže a náklady na přihlášku v takovém případě získá jako součást ceny pro vítěze," dodal Trdla.

čtk