Kraj zažádal na zajištění sociálních služeb pro příští rok 1,7 miliardy korun, o 18 procent víc než na letošek
Kraje budou pro příští rok potřebovat na zajištění provozu sociálních služeb většinou více peněz než letos. Vyplývá to z vyjádření zástupců krajů pro ČTK. Stát za péči, kterou nezajišťuje sám, platí dotacemi. Peníze ministerstvo práce posílá krajům, které je rozdělují poskytovatelům služeb.
Sociální služby by podle údajů ministerstva mohly mít příští rok na svůj provoz, péči a fungování 57,6 miliardy korun, o dvě miliardy víc než letos.
Do dotací by mělo putovat 26,9 miliardy korun, proti letošku by se částka zvedla o 900 milionů korun.
O dotacích chce ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) ještě jednat se zástupci Asociace krajů ČR. Vyjádření předsedy asociace, zlínského hejtmana Radima Holiše (ANO) ČTK zjišťuje.
Zlínský kraj požádal o dotaci pro sociální služby ve výši 2,3 miliardy korun, informace o financování na příští rok ale nemá. Pro letošní rok žádalo hejtmanství ministerstvo práce a sociálních věcí o dotaci ze státního rozpočtu ve výši 2,218 miliardy korun. Na sociální služby ale dostalo méně, a to 1,839 miliardy korun. Kraj nabídl poskytovatelům sociálních služeb v regionu návratnou finanční výpomoc, díky které překlenou období na začátku roku, kdy ještě nemají peníze ze státního rozpočtu. Pro rok 2026 na to Zlínský kraj vyčlenil téměř 700 milionů korun. Kraj nabízel půjčky i v předchozích letech. Poskytovatelé tentokrát budou moci čerpat dotaci déle, kraj prodloužil lhůtu ze tří měsíců na pět měsíců.
Pardubický kraj by měl příští rok dostat od státu na sociální péči mírně vyšší příspěvek než letos. Letos získal téměř 1,4 miliardy, v roce 2026 by to mělo být o několik desítek milionů korun více. Je v tom i částka, která bude sanovat výpadek individuálních projektů. ČTK to řekl krajský radní pro sociální péči a neziskový sektor Pavel Šotola (Koalice pro Pardubický kraj). Podle něj to bude stačit na zajištění běžného provozu sociálních služeb, ale ne na jejich rozvoj. "Ten bude do budoucna nutný s ohledem na vývoj demografické situace," dodal.
Ústecký kraj potřebuje na pokrytí žádostí o dotace od provozovatelů sociálních služeb 3,6 miliardy korun. Letos od státu dostal 2,5 miliardy. O přežití bojují podle náměstka hejtmana Jiřího Kulhánka (ODS) hlavně ti, kteří nemají silného zřizovatele v podobě města či kraje. Různé organizace a instituce poskytují na 600 sociálních služeb v kraji, což je podle Kulhánka více než v jiných regionech. Žádosti o dotaci každoročně výrazně převyšují objem peněz, které kraj pro sociální služby od státu dostane.
Liberecký kraj zažádal na zajištění sociálních služeb pro příští rok 1,7 miliardy korun, o 18 procent víc než žádal na letošní rok. "V návrhu rozpočtu na příští rok počítáme předběžně s částkou 1,083 miliardy korun, jaká bude skutečnost, zatím nedokáže nikdo odhadnout," řekla dnes ČTK mluvčí libereckého kraje Andrea Fulková. Na letošní rok žádal kraj více než 1,444 miliardy korun, dostal necelých 1,077 miliardy, to je zhruba o čtvrtinu méně. Podobně zkrácené byly dotace minulá léta.
Jihočeský kraj potřebuje na příští rok na zajištění provozu sociálních služeb více než dvě miliardy korun, což je přibližně stejná částka jako letos. Větší část by měl pokrýt příspěvek od ministerstvaí. Kraj předpokládá, že bude ze svého hradit až 370 milionů korun. ČTK to dnes řekla náměstkyně jihočeského hejtmana Lucie Kozlová (ODS). "Přesnou částku, kterou dostaneme od státu, ještě úplně neznáme. Letos jsme na sociální služby dopláceli téměř 300 milionů a počítáme, že v příštím roce to bude více. Zatím kalkulujeme s částkou až 370 milionů korun z našeho rozpočtu," uvedla.
Plzeňský kraj počítá s tím, že dostane od státu příští rok přes 1,6 miliardy Kč na zajištění provozu zhruba 110 sociálních služeb, minimálně stejně jako letos, řekl ČTK náměstek hejtmana Jan Bozděch (ANO). Suma se zatím podle něj každoročně zvyšovala. Kraj opět posílí vlastní prostředky na tyto služby, letos na ně má v rozpočtu 320 milionů Kč.
čtk