Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Krajské investice do zadržování vody v krajině neomezil ani koronavirus

24. 07. 2020 | 6:36

Více než 14 miliony korun ze svého dotačního fondu kraj v letošním roce podpoří projekty samospráv, firem, spolků i individuálních žadatelů, které jsou zaměřené na zadržování vody v krajině. Kraj obdržel do poloviny května celkem 34 žádostí o dotaci. Krajské zastupitelstvo na svém jednání 23. června letošního roku schválilo podporu pro 23 z nich.

vodopádyLK
ilustrační foto: LK

„Ráda bych zdůraznila, že se nic nemění, přestože deštníky vytahujeme v posledních týdnech častěji, než je nám možná příjemné, a na Frýdlantsku byly dokonce záplavy. Boj se suchem je stále na pořadu dne. Navýšení dotačního programu na podporu retence vody v krajině z 8 na více než 11 milionů korun v lednu tohoto roku považuji pořád za krok správným směrem,“ uvedla statutární náměstkyně hejtmana pro řízení ekonomiky, správy majetku a informatiky Jitka Volfová s tím, že tuto oblast neohrozí ani daňové propady kraje vzniklé v důsledku koronavirové krize.

Navíc se z loňských peněz na podporu retence vody v krajině nepodařilo vyčerpat 3,1 milionu korun, protože u čtyř podpořených projektů nedošlo k podpisu smlouvy kvůli nedoloženému stavebnímu povolení. Kraj proto tuto částku přesunul do roku 2020.

„Mezi schválenými projekty jsou například obnova mlýnského rybníku v jabloneckém Kokoníně, vytvoření dvaceti tůní v České Vsi nebo vybudování užitkového vodovodu pro městský park a koryta potůčku v Turnově. Třiadvacet schválených projektů si rozdělí, pokud splní všechny podmínky, celkem 14,1 milionu korun,“ dodal Jiří Löffelmann, člen rady kraje pro resort životního prostředí, zemědělství a rozvoje venkova.

Podpořené projekty pomáhají udržet ekologickou stabilitu krajiny. Důležité je ale rovněž šíření informací o problematice sucha. „Stále proto platí, že odborné poradenství v oblasti zadržování vody v krajině poskytuje zájemcům zdarma Agentura regionálního rozvoje Libereckého kraje. Na základě smlouvy, kterou má s krajem uzavřenou, dělá také osvětu a podporuje konkrétní opatření a projekty omezující negativní dopady sucha,“ doplnil radní Michal Kříž, který má na starosti řízení resortu hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů a územního plánování. 

LK/Filip Trdla