Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Letošní letní sezona v Libereckém kraji byla horší než ta loňská, méně návštěvníků bylo u vody i na památkách

31. 08. 2019 | 12:45

Letošní letní sezona v Libereckém kraji byla horší než ta loňská. Zatímco v kempech jsou většinou s létem spokojeni, velký propad návštěvnosti měla o prázdninách koupaliště. Třeba na koupališti Vápenka v Liberci zažili druhou nejhorší sezonu za uplynulých 27 let. Byly dny, kdy tu bylo pět lidí, řekl ČTK provozovatel Vápenky Jan Skalník. Nejméně lidí za čtyři roky provozu zaznamenali také na koupališti Maškova zahrada v Turnově. Návštěvníků ale ubylo také třeba na památkách, zjistila ČTK.

Turnov Maskovka 20 mad
Foto: Mad

Výrazně méně lidí měli v areálu Maškova zahrada, který v Turnově na Semilsku otevřeli v roce 2016. "V červnu jsme měli rekord, to bylo skoro 18.000, potom přišel červenec, kdy jsme měli jenom 14.000 lidí a teď s končícím srpnem jsme na necelých 10.000. Znamená to, že budeme mít lehce přes 40.000 návštěvníků a třeba minulou sezonu jsme měli 68.000," řekl ČTK vedoucí areálu Tomáš Špinka. Koupání podle něj počasí moc nepřálo, v červenci museli koupaliště zavřít na deset dní a v srpnu na osm. "Teď je třeba hezky, ale lidí už nechodí moc, protože je konec prázdnin," dodal.

V zavedených rekreačních areálech jsou se sezonou spokojeni, i když i tam byla o něco horší než loňská. "Na plážích bylo méně lidí, ale zase na plavby jich přišlo víc," řekl ČTK Vladimír Reichert z Regaty Máchovo jezero, která provozuje hlavní pláž i lodní dopravu a jeden z kempů u Máchova jezera. Spokojeni jsou i v kempu Sedmihorky v Českém ráji, a to i přesto, že ve zdejším rybníku Bažantník platil po většinu léta kvůli sinicím zákaz koupání. "Léto bylo lehce nadprůměrné, lidé k nám naštěstí nejezdí jen za koupáním," řekl ČTK vedoucí kempu Pavel Staffen.

Spokojeni jsou s létem i v rekreačním areálu Kristýna v Hrádku nad Nisou na Liberecku. "Byl to určitě lepší průměr, bylo volněji než loni. Kemp byl ale plný. Museli jsme dokonce třikrát zavřít, když jsme měli nějakých 500 až 550 karavanů a stanů," řekl ČTK Radek Petr, předseda představenstva společnosti Kristýna, která se o městský rekreační areál stará. Hned v září se podle něj začne areál připravovat na příští sezonu. "Začneme s rekonstrukcí severní pláže, budeme tam dělat terasy. Dělat se bude i přístup do vody pro vozíčkáře," dodal Petr.

Návštěvníků letos v létě ubylo památkám. "Červenec byl slabší než ty předchozí roky a ze začátku to bylo i v těch dnech, kdy pršelo. Turisté zřejmě ve větší míře vyrazili do zahraničí. Ten srpen už je lepší," řekl ČTK kastelán zámku v Zákupech Petr. To ve sklárně v krkonošském středisku Harrachov byla návštěvnost zhruba stejná jako loni v létě. "Dokonce nám přibylo ubytovaných a také tržby za pivo jsou o něco vyšší," řekl ČTK majitel Sklárny a minipivovaru František Novosad.

čtk