Liberecké Centrum Protěž v současné době doprovází 59 pěstounských rodin
S pracovnicí liberecké organizace Centra Protěž Blankou Bihary o náhradním rodičovství: Představíte se nám? Naší základní činností je Doprovázení pěstounských rodin. Patříme k těm, kteří si hluboce uvědomují význam dobrého rodinného zázemí pro zdárný vývoj dětí a jejich budoucnost, a proto se snažíme podle požadavků zákona a svých nejlepších možností a sil podporovat pěstounské rodiny, které potřebným dětem poskytují náhradní rodinnou péči.
Potřebnými dětmi jsou děti, které z nějakého důvodu nemohou vyrůstat v péči svých vlastních biologických rodičů. Centrum Protěž v současné době doprovází 59 pěstounských rodin, z nichž většina jsou prarodiče či jiní rodinní příslušníci. Snažíme se také pomáhat rodinám s dětmi, které se ocitají ve vztahových krizích. Nabízíme těmto rodinám odbornou pomoc, aby byly schopny během svého náročného období předejít vyhroceným situacím a zabránit tak škodám na dětech.
Popište, prosím, jak vypadá Vaše spolupráce s pěstouny v jednotlivých krocích?
Pracujeme s pěstouny, kteří s námi uzavřeli Dohodu o výkonu pěstounské péče. Naše setkání s pěstounem začíná ale ve chvíli, kdy má v ruce rozsudek o pěstounské péči s vyznačenou právní mocí. Povinností pěstouna je do 30 dnů od právní moci rozsudku navázat spolupráci s doprovázející organizací. Pokud si pěstoun vybere naši organizaci, kontaktuje ředitelku Centra Protěž. Ta domluví společnou schůzku, na které je pěstounovi představena jeho klíčová pracovnice a kde je seznámen s obsahem Dohody o výkonu pěstounské péče. Pokud je spolupráce domluvena, klíčová pracovnice vyhotoví Dohodu o výkonu pěstounské péče pro konkrétního pěstouna. Klíčová pracovnice sestaví s pěstounem Plán spolupráce, kde stanoví cíle spolupráce a definují kroky a opatření vedoucí ke splnění cílů. Klíčová pracovnice je povinna rodinu navštěvovat v pravidelných intervalech, a to nejdéle po dvou měsících. V praxi jsou návštěvy, hovory či schůzky častější.
Jaké povinnosti pěstouni mají a naopak, jaké výhody mohou čerpat?
Práva a povinnosti pěstounů jsou jmenovány ve výše zmiňované Dohodě o výkonu pěstounské péče a vycházejí ze zákona o sociálně právní ochraně dětí. Zmínila bych například povinnost pěstouna absolvovat 24 hodin vzdělávání za jeden rok, což považujeme zvláště u příbuzenské pěstounské péče jako vhodné edukativní působení na pěstouny, kteří neprošli povinnou přípravou před příchodem dítěte do rodiny. Nabízené odborné poradenství či psychologická podpora může být pro pěstouny taktéž přínosem. Pěstouni mají možnost využít v případě potřeby nárok na poskytnutí krátkodobé péče o dítě. Dále mají zákonný nárok na 14 dní zajištění celodenní péče o děti, který čerpají v souladu s naší metodikou a standardy.
S čím se na Vás pěstouni nejčastěji obracejí a co řeší?
Klíčový pracovník má povinnost sledovat naplňování Dohody o výkonu pěstounské péče. Pozornost věnujeme celkovému zdárnému vývoji dítěte, jeho vzdělávání, zdravotnímu stavu, psychickému rozvoji, případným kontaktům s biologickými rodiči či příbuznými. Dílčí body spolupráce jsou popsány v Plánu spolupráce, výstupem je vyhodnocení a zpráva o plnění Dohody pro OSPOD. Pěstouni se mohou na svou klíčovou pracovnici, příp. paní ředitelku organizace obrátit kdykoliv, objeví-li se nějaká potíž, otázka či neshoda ohledně výkonu pěstounské péče, prospěchu a vývoje dítěte nebo biologické rodiny. Stále častěji se na nás obracejí s obtížemi v oblasti bydlení, kde je ale odkazujeme na další služby, protože nemáme žádné nástroje k řešení.
V čem je podle Vás pěstounská péče nejvíce přínosná?
Přínosem je zcela jistě individuální péče pro dítě. Velmi si vážíme lidí, kteří se rozhodli na úkor svého pohodlí nabídnout domov dětem, které z jakéhokoliv důvodu neměly funkční rodinu. Stali se pěstouny dětí a my si pokládáme za čest některé z nich doprovázet. Pomáháme jim posilovat schopnost dobře pečovat o děti a hájit jejich zájmy, včetně jejich práva znát svůj původ a svoji biologickou rodinu. A za to jim děkujeme.
Máte nějaký vzkaz pro případné zájemce o NRP?
Pěstounství je náročná, ale smysluplná činnost, která dává dětem rodinu a učí je v ní žít. A to je opravdu ten nejcennější dar!
Martina Prostředníková