Liberecké krajské zastupitelstvo vyzvalo ministerstvo pro místní rozvoj k zachování stavebních úřadů v obcích
Krajské zastupitelstvo v Liberci dnes vyzvalo ministerstvo pro místní rozvoj (MMR), aby při revizi stavebního zákona zachovalo smíšený model výkonu stavební agendy na obcích. Stavební úřady by podle krajských zastupitelů neměly zůstat jen v obcích s rozšířenou působností, ale i na obcích s pověřeným obecním úřadem. Nejprve je třeba stavební řízení zjednodušit a zrychlit, a teprve pak je možné redukovat počty úřadů, řekl na jednání zastupitel a starosta Nového Boru Jaromír Dvořák (Starostové pro Liberecký kraj).
Podle hejtmana Martina Půty (Starostové pro Liberecký kraj) ministerstvo v minulém týdnu obeslalo kraje se dvěma návrhy úpravy stavebních úřadů. "Dostali jsme jako kraje návrhy, abychom si vybrali, zda budou stavební úřady jen na trojkách (tzv. obce s rozšířenou působností), a nebo, že budou i na vybraných dvojkách (pověřené obce) detašovaná pracoviště," řekl hejtman. Za přijatelný nepovažuje stejně jako většina krajských zastupitelů ani jeden z těchto návrhů, protože by to výrazně zhoršilo dostupnost stavebních úřadů pro obyvatele kraje.
Návrh MMR by v Libereckém kraji znamenal snížení počtu stavebních úřadů ze současných 35 na pouhých deset a k tomu by měla být čtyři detašovaná pracoviště. Podle hejtmana je ale třeba brát při rušení úřadů ohled na velikost území v jejich správě. Pokud by zůstaly úřady i na pověřených obcích, kterých je 21, zachovalo by to dostupnost. "Minimálně v té první fázi, než dojde k digitalizaci, která by řízení mohla zjednodušit, pak souhlasíme s tím, že pokud budou mít menší úřady malou agendu, nedává smysl je držet a financovat," dodal liberecký hejtman.
Zastupitelstvo podle Půty podporuje záměr vlády a MMR provést zásadní novelizaci stavebního zákona s tím, že budou zachovány stavební úřady v rámci spojeného modelu na obcích a krajích a bude zrušen nejvyšší stavební úřad. Zastupitelstvo dnes ale vyjádřilo nesouhlas s plánem ministerstva zachovat úřady jen na obcích s rozšířenou působností, těch je v kraji deset a velikost jejich území se liší. Zatímco pod Liberec spadá rozsáhlé území, kde žije zhruba 145.000 obyvatel, Železný Brod obhospodařuje území s 12.000 obyvateli.
Sněmovna schválila nový stavební zákon loni v červenci, plné účinnosti má nabýt 1. července 2023. Od začátku ale zákon kritizují obce i kraje. Vláda počátkem února schválila novelu, které má o rok odložit účinnost klíčových pasáží. Odložen by tak byl například vznik plánovaných krajských stavebních úřadů. Vláda chce urychleně připravit komplexní novelu, která má řešit nedostatky nové stavební legislativy, klíčová mí být digitalizace agendy.
čtk