Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj plánuje dostavbu úseku na cyklotrase Odra-Nisa v úseku od Bílého Kostela do Chotyně

05. 09. 2019 | 16:16

Liberecký kraj chce financovat dostavbu jednoho z posledních úseků páteřní cyklotrasy Odra-Nisa. Vybudování úseku od Bílého Kostela nad Nisou na Chotyni dlouhého necelých 800 metrů přijde podle odhadů téměř na 19 milionů korun. Liberecký kraj žádá na projekt dotaci ze Státního fondu dopravní infrastruktury (SFDI), pokud uspěje, ze svého zaplatí bezmála pět milionů.

cykloNewCharousek
ilustrační foto Pavel Charousek

"Je to usek velmi komplikovaný, protože obchází skálu, kterou bude třeba částečně odstřelit," řekl dnes ČTK náměstek hejtmana Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj).

Cyklotrasa Odra-Nisa je dlouhá zhruba 590 kilometrů a vede od pramene Nisy v Nové Vsi v Jizerských horách a přes Polsko a Německo až k Baltu. Úsek kolem Chotyně bude podle Svitáka nad finanční možnosti obce, proto se ho rozhodl financovat kraj. "Pokud se podaří dotaci získat, měl by být úsek dobudován v příštím roce," řekl Sviták.

Úpravou by měl po dohodě s Lesy ČR projít podle Svitáka také úsek mezi Machnínem a Andělskou Horou tak, aby splňoval parametry cyklotrasy. "Nepůjdeme cestou asfaltového povrchu, ale jemnějšího prašného povrchu, který se používá u lesních cest," řekl Sviták. Po dokončení těchto dvou úseků už bude podle něj česká část cyklotrasy kompletní.

Podpora rozvoje cyklodopravy patří k prioritám Libereckého kraje. V kraji je zhruba 250 značených cyklotras a stezek, dohromady je to více než 2200 kilometrů. K nejvytíženějším patří Greenway Jizera, ale také Jizerská magistrála, Singltrek pod Smrkem, trasy kolem Máchova jezera nebo v Českém ráji. I když cyklotras přibývá, většinou využívají už existující komunikace. Snahou je tak trasy pro cyklisty od motorové dopravy oddělit.

Liberecký kraj má dva programy na podporu rozvoje cyklodopravy ve svém dotačním fondu. Jeden je zaměřený na projektovou přípravu, kraj ale podporuje i samotnou výstavbu stezek. Podle Svitáka je připraven převzít také přípravu a financování další etapy cyklostezky sv. Zdislavy, úsek z Jablonného v Podještědí směrem na Rynoltice. Jablonné v tuto chvíli řeší podle náměstka úseky cyklotrasy na svém katastru a kraj by pak měl zajistit pokračování stezky na Rynoltice.

čtk