Liberecký kraj pokračuje kvůli koronaviru v dalším omezování dopravy. Počet cestujících klesl na deset až 15 procent

26. 03. 2020 | 11:05

AKTUALIZOVÁNO: Liberecký kraj pokračuje kvůli koronaviru v omezování veřejné dopravy. Společnost Korid LK, která je koordinátorem veřejné dopravy v Libereckém kraji, tím reaguje na úbytek cestujících v souvislosti s omezení pohybu obyvatel a omezováním výroby. Od soboty a pak ještě od pondělí ubudou další železniční spoje. Podle odhadů klesl počet cestujících ve vlacích a autobusech na deset až 15 procent, řekl dnes ČTK jednatel společnosti Korid LK Pavel Blažek. Omezení bude podle něj platit až do odvolání, informace najdou lidé na stránkách www.iidol.cz.

vlak Tanvald - trať 035 - oprava - napojení
Foto: LK

Jen dvakrát denně bude od soboty jezdit vlak z Desné směrem na Harrachov a zpátky, jednou dopoledne a jednou dopoledne. Vlak jezdí podle Blažka téměř prázdný, využívají ho totiž hlavně turisté k cestě do hor a ti teď nejezdí. Jeden odpolední spoj ubude na trase z Turnova do Železného Brodu a Tanvaldu a ze Železného Brodu do Tanvaldu. Redukce čeká od soboty také vlaky mezi Lomnicí nad Popelkou a Starou Pakou a z Turnova přes Jičín na Hradec Králové, kde budou vlaky jezdit jen každé dvě hodiny.

Od pondělí čeká omezení i trať z Lomnice nad Popelkou na Mladou Boleslav. "Zcela zastavený bude provoz mezi Lomnicí a Mladějovem v Čechách," řekl Blažek. Výrazné omezení čeká trať ze Staré Paky na Jaroměř, kde budou vlaky jezdit jen každé čtyři hodiny. "Asi to nebude poslední omezení dopravy, zatím jsme osekali všechny zbytné spoje. Když budeme dál pokračovat, budeme to dělat cestou prodloužení intervalu mezi spoji," doplnil. Od pondělí nebude jezdit téměř 30 procent autobusových spojů a deset procent vlakových. Redukce jsou podle Blažka o to náročnější, že je potřeba zachovat návaznosti spojů, aby se systém zcela nerozpadl.

Liberecký kraj omezuje veřejnou dopravu postupně od 16. března, kdy se zastavily přeshraniční autobusové a vlakové spoje do Polska. Od soboty 21. března pak ubylo vlaků na trase z Liberce do Harrachova, ale také směrem do Frýdlantského výběžku. Z Liberce přes Turnov do Lomnice nad Popelkou přestaly ve všední dny jezdit posilové a školní spoje. Od pondělí 23. března se redukce dotkla i řady autobusových linek. Liberecký dopravní podnik omezil v reakci na úbytek cestujících více než o pětinu městskou dopravu v Liberci, autobusů ubylo i v MHD v Jablonci a okolních obcích.

Výraznou redukcí prošly podle Blažka také dálkové komerční spoje na autobusových linkách. Zásadně omezené je autobusové spojení mezi Libercem a Prahou, kde Flixbus zcela zastavil provoz a RegioJet snížil spoje z více než dvou desítek párů autobusů na pět. Od pátku se zastaví provoz na lince z Jablonce nad Nisou do Prahy, z České Lípy do Prahy jezdí podle Blažka osm párů autobusů. Zhruba na čtvrtině je také dálková linka z Prahy přes Turnov do Harrachova.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace