Liberecký kraj se bude v trestním řízení s dopravci domáhat náhrady škody ve výši 11 milionů korun
Liberecký kraj se bude domáhat náhrady škody v trestním řízení, které v srpnu policie zahájila proti dopravním společnostem Witbystar (dříve BusLine) a ČSAD Liberec. Firmy policie obvinila z pletich ve veřejné zakázce na dopravní obslužnost v Libereckém kraji. Dopustit se jí měly, když v roce 2017 uzavřely dohodu o společném postupu při podávání nabídek. To mělo vliv na konečnou cenu dopravy a kraji tím vznikla škoda bezmála 11 milionů korun, řekl dnes novinářům hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).
Obvinění se týká zejména doby, kdy firmy musely po dohodě vlády s odbory zvýšit mzdy řidičů autobusů a po kraji žádaly zvýšení plateb. Všichni hlavní dopravci - ČSAD Liberec, BusLine a ČSAD Česká Lípa - tehdy vypověděli smlouvy s tím, že jim peníze, které dostali od kraje navíc, nestačí. Zatímco s českolipským dopravcem se kraj dohodl, v případě dalších dvou byla podle Půty jednání výrazně tvrdší.
"Jak ukazuje trestní spis, postupovaly BusLine (Witbystar) a ČSAD Liberec po dohodě," řekl Půta. Základem pro výpočet škody byl podle něj rozdíl mezi vysoutěženou cenou a tou, kterou kraj na základě svých výpočtů předpokládal. Škodu bude podle hejtmana vymáhat po firmě Witbystar. Druhý dopravce - ČSAD Liberec totiž nakonec jezdil dál na základě původní smlouvy za původní ceny, které byly výrazně nižší.
Libereckého kraje se trestní řízení přímo dotýká. ČSAD Liberec totiž před dvěma lety koupil prostřednictvím své firmy Autobusy LK. Pletich se měl ale dopravce dopustit ještě s předchozím majitelem. Vedení ČSAD Liberec proto podalo proti zahájení trestního stíhání stížnost s tím, že trestní jednání se týká doby před odkoupením majoritního balíku akcií ČSAD Liberec krajem od firmy LIAD. "Netýká se žádné z osob, které jsou aktuálně v řídicích či kontrolních orgánech ČSAD Liberec," řekl předseda představenstva Martin Bobek. Rozhodnutí o stížnosti ale zatím firma nemá.
čtk