Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj už nemá žádné dítě do tří let v ústavní péči, starají se o ně pěstouni

25. 11. 2024 | 19:40

Liberecký kraj už nemá v ústavní péči žádné dítě do tří let, starají se o ně pěstouni. V lednu 2025 začne v Česku platit zákaz umísťování dětí do věku tří let do ústavů, Dětské centrum v Liberci se na tuto změnu začalo připravovat už v roce 2020. Díky přechodné pěstounské péči se počet dětí v centru postupně snižoval, řekl dnes na dotaz ČTK mluvčí krajského úřadu Filip Trdla. Novorozené děti tak už putují přímo k přechodným pěstounům, loni tak bylo umístěno 34 dětí.

dítě v kožešině
Ilustrační foto

Dětí umístěných k pěstounům na přechodnou dobu letos výrazně přibylo, podle nové krajské radní pro sociální oblast Anny Provazníkové (Starostové pro Liberecký kraj) jich letos bylo už 42, dalších 17 dětí šlo do pěstounských rodin a deset bylo osvojených. Kraj letos přijal 44 žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče. "Řízení se významně zkrátilo, zpravidla do jednoho měsíce se uskuteční první konzultace i návštěva pracovnice v domácnosti," doplnila radní. Žadatelé jsou do evidence zařazeni zpravidla do třičtvrtě roku od prvního jednání krajském úřadu.

Díky všem změnám mohla být v roce 2022 v původních prostorách kojeneckého oddělení dětského centra zřízena dětská skupina Broučci a od začátku letošního roku dětské centrum nabízí i denní stacionář pro děti se zdravotním postižením. "I tato (péče) je poskytována v prostorách, které v minulosti sloužily dětem z dětského domova, a je aktuálně využívána hlavně rodinami s dětmi s poruchou autistického spektra," doplnil Trdla. V současné době má stacionář místo pro šest dětí a příští rok se počítá s jeho rozšířením o dalších pět míst.

Kromě stacionáře bude dětské centrum dál provozovat zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Paprsek, které poskytuje azyl dětem v krizových situacích. Beze změn zůstane i tamní ambulance, už začátkem loňského roku se navíc nabídka služeb centra rozšířila o sociální rehabilitace. Podle Provazníkové bude třeba pěstounskou péči ještě posílit a zároveň podpořit rodiny v terénu, důvodem je připravovaná novela, která by od roku 2028 zakázala umisťovat do ústavní péče i děti mladší sedmi let.

Ilustrační foto

Liberecký kraj se už od roku 2015 zaměřuje na propagaci náhradní rodinné péče a získávání nových pěstounů prostřednictvím kampaně "Mít domov a rodinu – Samozřejmost nebo vzácnost?". I díky tomu žadatelů přibývá. Loni kraj přijal rekordních 55 žádostí o vykonávání náhradní rodinné péče, z toho bylo 23 žádostí o zařazení do evidence osvojitelů, 17 žádostí o zařazení do evidence pěstounů a 15 žádostí o zařazení do evidence pěstounů na přechodnou dobu, to je nejvíc za posledních šest let.

Náhradní rodinu našlo v loňském roce v Libereckém kraji 67 dětí. Z toho 18 dětem bylo podle Trdly zprostředkováno osvojení, o 15 dětí se postarali pěstouni, dalších 34 dětí bylo svěřeno do pěstounské péče na přechodnou dobu. V tomto případě jde o krátkodobou péči, která řeší krizovou situaci v životě dítěte tak, aby nemuselo být umístěno v kolektivním zařízení, a neměla by trvat déle než rok. Obtížně se hledá náhradní rodina hlavně pro starší děti nebo početné skupiny sourozenců, hůř se umisťují také děti s handicapem.

Ilustrační fotočtk