Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Liberecký kraj zveřejní dokumentaci k Turówu ve čtvrtek, začne běžet lhůta pro námitky

07. 05. 2019 | 12:20

Liberecký kraj zveřejní ve čtvrtek na své úřední desce dokumentaci, která popisuje záměr na rozšíření a zahloubení polského hnědouhelného dolu Turów. Začne běžet 30denní lhůta na vyjádření, řekl dnes ČTK mluvčí kraje Filip Trdla. Důl je nedaleko českých hranic, v sousedství Libereckého kraje.

Ministerstvo životního prostředí již český překlad dokumentace EIA vlivů záměru pokračování těžby hnědého uhlí v Turówě na životní prostředí zveřejnilo. Připomínky mohou podávat lidé, spolky i obce. Zabývat se tím bude na květnovém zasedání i krajské zastupitelstvo. Vedení kraje se zároveň rozhodlo využít právních služeb společnosti Frank Bold advokát, která s tím má zkušenosti. "Podařilo se jim například právními kroky zastavit těžbu v největším dole Evropské unie Gubin-Brody," uvedl hejtman Martin Půta (SLK). Podle něj chce společnost situaci řešit veškerými legálními prostředky. "Společnost bude spolupracovat i s dotčenými obcemi a věřím, že udělá maximum pro to, aby důsledky rozšiřování těžby v Turówě měly co nejmenší dopad na život obyvatel," dodal hejtman.

Hnědouhelný důl zásobuje uhlím hlavně sousední elektrárnu Turów. Skupina PGE, které důl i elektrárna patří, tam chce těžit až do roku 2044. Povolení k těžbě má zatím do příštího roku. Rozšířit by se měl důl až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Důl se má rozšířit podél silnice z německé Žitavy do Bogatyně. Na české straně jsou nejblíže Uhelná, Václavice, Oldřichov na Hranicích, z měst pak Hrádek nad Nisou.

Na české straně jsou obavy hlavně ze ztráty vody, rozšíření dolu ale přinese i víc hluku a prachu. "Rozšiřování těžby v dole Turów prokazatelně ovlivňuje stav podzemních vod na českém území," řekl radní kraje zodpovědný za životní prostředí Jiří Löffelmann (SLK). Rozšiřování dolu se nelíbí ani ekologům, česká pobočka organizace Greenpeace zahájila před několika dny kampaň "Spolu za vodu!".

Načítám...
Napiš komentář