Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Loňská sezona byla pro muzea v kraji úspěšná, rekord má Jablonec a Turnov. Severočeské muzeum v Liberci hlásí nadprůměr

10. 01. 2024 | 5:00

Loňská návštěvnická sezona byla pro největší muzea v Libereckém kraji úspěšná. Rekordní počet lidí přišel loni do muzeí v Jablonci nad Nisou a Turnově, vyplývá ze zjištění ČTK.

jablonec muzeum přístavba MSB 03, foto Johana Antošová
Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, foto: Johana Antošová

Z muzeí v Libereckém kraji mělo v minulém roce nejvíce návštěvníků turnovské, kam zavítalo 62.596 lidí. "Je to zhruba o 400 více než oproti předchozímu rekordnímu roku 2019 a asi o 1500 víc než v roce 2022," řekl ČTK ředitel Muzea Českého ráje v Turnově Jan Prostředník. Podle něj k tomu přispělo i rozšíření muzea do sousední budovy, čímž získalo čtyři nové výstavní prostory a vylepšilo i své zázemí.

Muzeum Českého ráje v Turnově, foto: Artur IrmaJablonecké muzeum skla a bižuterie loni poprvé překonalo hranici 50.000 návštěvníků. "Měli jsme jich 54.565. Je to třikrát více než před deseti lety. Asi je to i tím, že je o nás více slyšet," uvedla ředitelka muzea Milada Valečková. Jablonecké muzeum se loni do celosvětového podvědomí dostalo i tím, že se podílelo na přípravě podkladů, které pomohly k zařazení ruční výroby skla na seznam nemateriálního kulturního dědictví lidstva UNESCO.

Muzeum skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou, foto: Artur Irma

Nadprůměrnou sezonu mělo loni Severočeské muzeum v Liberci s 56.465 návštěvníky. Toto muzeum je specifické tím, že výši zaplacení základního vstupného nechává v posledních letech na úvaze návštěvníků. "Dobrovolné vstupné se osvědčilo a chceme ho dále rozvíjet. Oproti loňskému roku máme nárůst návštěvnosti o cca 20 procent. Tržba za dobrovolné vstupné je 842.434 korun, plánovaný předpoklad byl poloviční," uvedl ředitel Severočeského muzea Jiří Křížek.

Muzeum v Liberci, foto: MadSpokojený s loňským rokem je i ředitel Vlastivědného muzea v České Lípě Zdeněk Vitáček. "Včetně všech našich poboček jsme měli 26.117 návštěvníků, což je asi o 1000 více než v roce 2022. Pomalu se tak blížíme k předcovidovým rokům, kdy jsme v roce 2019 měli asi 29.300 návštěvníků," uvedl. Loňská sezona mohla být podle něj ještě lepší, kdyby v létě zhruba na měsíc nemuseli uzavřít pobočku v Doksech poté, co ji při bouřce vyplavila voda. "Pro ni to bylo v době, kdy má hlavní část sezony," dodal Vitáček.

Vlastivědné muzeum v České Lípě, foto: Artur Irmačtk