Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Meteorologové odvolali smogovou situaci pro sever Čech

27. 06. 2019 | 7:57

Meteorologové odvolali dnes ráno smogovou situaci pro Liberecký i Ústecký kraj. Kvůli vysokým koncentracím přízemního ozónu v ovzduší platila od středečního odpoledne. Martin Hynčica z pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu v Ústí nad Labem nepředpokládá, že by dnes mělo nastat zhoršení.

"Dnes by to nemělo být na smogovou situaci, koncentrace klesají, fouká, nebude tak vedro," řekl ČTK. Prahová hodnota 180 mikrogramů na metr krychlový byla ve středu odpoledne překročena na měřicích stanicích Ústí nad Labem - Kočkov, Teplice a Souš v Jizerských horách. Ráno v 5:00 byla hodinová koncentrace na Souši 113 mikrogramů a v Ústeckém kraji bylo maximem 110 mikrogramů na metr krychlový na stanici v Kočkově.

Přízemní ozon vzniká v ovzduší reakcí uhlovodíků a oxidů dusíku při intenzivním slunečním záření. Působí především na plicní tkáň a sliznice. Při vyšší koncentraci v ovzduší a delším působení troposférického ozonu mohou lidé pociťovat pálení očí a nosu, nucení ke kašli, bolest hlavy a pocit tlaku na hrudi. Při vyhlášení smogové situace by se zejména děti a starší lidé měli vyhýbat zvýšené fyzické zátěži.

čtk