Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Mladí dumají nad zlepšováky, které podpoří třídění baterií a jejich rozumnou spotřebu

22. 01. 2020 | 12:21

Školáci a studenti v Libereckém kraji odevzdali k recyklaci 1 949 kilogramů použitých baterií. V rámci programu Recyklohraní aneb Ukliďme si svět se v kraji do 3měsíční sběrové kampaně zapojilo 29 škol. Nejvíce baterií v přepočtu na žáka vytřídili ve Výtvarném kroužku Šikulové Svijany, a to 5,4 kg. Na druhém místě byla Základní škola a Mateřská škola Tomáše Ježka Ralsko, s 4,65 kg na žáka.

ekodeti
V Semilech žáci vytvořili Ekonoviny.

V celé České republice se sběrové kampaně od poloviny srpna do poloviny listopadu loňského roku zúčastnilo 912 škol a společně k recyklaci předaly téměř 60,2 tuny baterií. Za sběr a aktivitu si školy mohou vybrat odměny – nejčastěji v podobě knížek, školních a sportovních potřeb, her nebo si pro třídy objednat vzdělávací program s ekologickou tematikou.

„Máme radost, když vidíme, jak se každý rok do projektu Recyklohraní registrují nové školy. V současné době jich jsou téměř 4 tisíce a zhruba čtvrtina z nich se na podzim zapojila do sběrové kampaně,“ říká Petr Kratochvíl, jednatel společnosti ECOBAT, která je spoluvyhlašovatelem kampaně a zajišťuje sběr a recyklaci baterií v České republice.

Sběr spojený se soutěží

Sběrová kampaň byla spojená se soutěží. V každém kraji nejlepší škola ve sběru v přepočtu kilogramů baterií na žáka získala na svůj účet u Recyklohraní odměnu ve formě 2 000 bodů, druhá v pořadí 1 000 bodů. Samostatně byly za každý kraj hodnoceny ještě větší školy s více než 300 žáky. Nejlepší z nich získaly 2 000 bodů. V Libereckém kraji v této kategorii zvítězila Základní škola a Mateřská škola, Studenec, okres Semily, s 1,8 kg vybraných baterií na žáka.

Žáci a studenti vymýšlí Recyklační zlepšováky

Stále jen polovina baterií, které se v Česku prodají, je, když doslouží, předána na recyklaci. Druhá polovina končí v popelnicích a poté na skládkách komunálního odpadu.

V návaznosti na sběrovou kampaň se proto školy pustily do dalšího úkolu. Má název Recyklační zlepšováky. Žáci a studenti hledají cesty, jak tuto situaci řešit a zlepšit. Vymýšlí a bádají, jak podpořit třídění, recyklaci a také omezit plýtvání bateriemi. Může jít například o zlepšováky v propagaci, jednoduché pokusy a matematické výpočty zaměřené na úsporu baterií, ale i o ryze praktické věci, jako jsou návrhy nových sběrových nádob na použité baterie.

Ocenění i pro aktivní pedagogy

Žáci a studenti plní podobné vzdělávací a kreativní úkoly v průběhu celého školního roku. Recyklohraní také oceňuje pedagogy, kteří umí pro ekologii nadchnout své žáky. I v letošním školním roce je pro 40 nejaktivnějších připraven certifikát EKOUČITEL ROKU.

Projekt Recyklohraní aneb Ukliďme si svět, vznikl v roce 2008 a jeho cílem je informovat a vzdělávat žáky či studenty MŠ, ZŠ a SŠ z celé ČR o problémech životního prostřední a nutnosti recyklace. V průběhu školního roku jsou vyhlašovány zajímavé úkoly s environmentální tématikou. Pedagogičtí pracovníci ke své práci mohou využívat učební materiál tzv. Ekoabecedy. Zájemci o praktickou výuku třídění a recyklace se mohou zapojit do nejrůznějších sběrových akcí na podporu zpětného odběru použitých baterií a drobného elektrozařízení. Do ledna 2020 se do programu zdarma registrovalo 3 798 škol.

TZ