Na 1. máje otevře lanovku kromě Ještědu a Harrachova i Rokytnice. K dispozici bude i Stezka korunami stromů
Letní provoz zahájí v pátek krkonošská Rokytnice nad Jizerou na Semilsku. V provozu bude o prodlouženém víkendu sedačková lanovka Horní Domky i bikepark. Za středisko o tom dnes v tiskové zprávě informovala mluvčí skiareálu Zuzana Brožová. Letní provoz zahájí 1. května i střediska v Harrachově a na Ještědu v Liberci.
V Rokytnici budou pro cyklisty na tento víkend připravené dvě ze tří sjezdových tratí. "Dokončujeme také přípravu černé sjezdovky, do pátku 1. května bude trať s malými omezeními sjízdná," uvedl ředitel areálu Vít Pražák. Černá trať obsahuje nejen přírodní překážky, ale i těžší skoky a umělé lavice. Její délka je asi 1,5 kilometru a bez omezení bude trať v provozu od příštího víkendu. V rokytnickém bikeparku jsou ještě dvě lehčí tratě. Červená střední úrovně obtížnosti s klopenými zatáčkami s přírodními překážkami má na délku kolem 1650 metrů. Modrá sjezdová trať je vhodná pro úplné začátečníky.
V rokytnickém lyžařském areálu jsou sice dvě sedačkové lanovky, v létě ale může být v provozu jen lanová dráha Horní Domky s výstupní stanicí u hotelu Lovčenka. Zhruba půl kilometru od ní je známé rozcestí Ručičky. "Odtud vede řada dalších turistických a cykloturistických tras k zajímavým místům západních Krkonoš. Můžete odtud vyrazit na Dvoračky, k prameni Labe nebo do sousedního Harrachova k Mumlavským vodopádům," dodala Brožová. V Rokytnici bude stejně jako na Ještědu sedačková lanovka v provozu až do konce června jen o víkendech, v Harrachově bude lanová dráha zájemce vyvážet na vrchol Čertovy hory každý den. Pro lanovku na Tanvaldském Špičáku v Jizerských horách začne sezona v červnu.
čtk
Stezka korunami stromů Krkonoše se opět otevře 1. května
Po více než měsíci se 1. května znovu otevře brána Stezky korunami stromů Krkonoše. Nastává čas prozkoumat cestu, která vede od kořenů stromů až k jejich korunám. Na Stezce, která se nachází na úpatí Černé Hory v Janských Lázních, je možné nahlédnout do lesa opravdu zblízka a poznávat nejen stromy, keře, ale i rostliny a živočichy, kteří zde žijí. Příjemná procházka je obohacená o zajímavé informace i nejedno dobrodružství.
,,Jsme rádi, že první májový den je zároveň dnem, kdy opět otvíráme našim návštěvníkům. Stezka korunami stromů Krkonoše přibližuje život v krkonošském lese všem věkovým skupinám a zejména děti tu mohou načerpat vědomosti jinou formou než z učebnic a internetu,“ říká Marie Jarkovská, ředitelka Stezky korunami stromů Krkonoše.
Zároveň s otevřením se provozovatelé Stezky rozhodli symbolicky poděkovat pracovníkům Zdravotnické záchranné služby v Královéhradeckém kraji za obrovské nasazení ve složité době. ,,Teď když už víme, že naši Stezku otevřeme, jsme se rozhodli věnovat 30 poukazů členům ZZS HK. Jejich práce si velmi vážíme v běžných situacích i v tomto složitém období. Rádi bychom jim touto cestou zpříjemnili okamžiky odpočinku pobytem v pěkném prostředí a na čerstvém vzduchu,” dodává Marie Jarkovská.
Prvomájové otevření Stezky budou doprovázet opatření zajišťující co největší komfort a bezpečnost návštěvníků. Vstupenky je možné zakoupit i prostřednictvím e-shopu. V prostorách Stezky budou rozmístěny stanice na desinfekci rukou. Provoz restaurace bude prozatím pozastaven. Zákazníci ale budou zároveň moci využít občerstvení z okénka na terase Stezky při východu.
O Stezce
Stezka korunami stromů Krkonoše se nachází na okraji Janských Lázní v Krkonoších. Jedná se o vyhlídkovou věž, která je vysoká 45 metrů. Na trase v celkové délce 1 511 metrů se vydáte od kořenů až ke korunám stromů. Na rozdíl od běžného výletu do lesa vám Stezka korunami stromů Krkonoše ukáže les z jiné perspektivy a jedinečná podzemní expozice vám nabídne možnost prostudovat mikrosvět půdy. Každý návštěvník se na informačních tabulích dozví o tom, co vlastně půda je a jak se pozná, že je půda živá.
Při stoupání do výšky 24 metrů vás čeká 40 skleněných cedulek s kukátky. Pohledem skrze ně se dozvíte zajímavosti o lese kolem vás. Kromě kukátkových cedulek jsou pro vás připraveny tři vyhlídky do lesa, kde zjistíte, jaká je rozdíl mezi „pěkným“ a „nepěkným“ lesem. Dozvíte se ale i o houbách a zvířatech, která zde žijí. Nejen děti, ale i dospělí si mohou vyzkoušet, jaký je to pocit pohybovat se ve výšce 24 metrů a pod sebou mít zdánlivě nebezpečnou propast. Když vystoupáte na vrchol Stezky do výšky 45 metrů, budete si moci vychutnat výhledy do korun stromů smíšeného krkonošského lesa a do celé krajiny kolem. Cestu dolů si pak můžete zkrátit a urychlit tobogánem, jehož tubus o průměru jeden metr je dlouhý 80 metrů. Původně byl tobogán určen dětem, ale hojně jej využívají všichni návštěvníci, včetně seniorů. Zatím nejstaršímu jezdci na tobogánu bylo úctyhodných 85 let. Za pěkného počasí letíte v tobogánu rychlostí 30 km/h, za špatného počasí tobogánem sjet možné není. Rychlost, kterou byste (podpořeni napršenou vodou) jeli, by mohla dosáhnout totiž až 80 km/h.
Stezka je vhodná pro všechny ty, kdo se zajímají o českou přírodu, vyhledávají aktivní odpočinek, dobrodružství a rádi se dozví nové a zajímavé informace. Jelikož je Stezka v celé své délce bezbariérová, mohou ji navštívit i návštěvníci s hendikepem nebo rodiny s dětmi v kočárku.
Stavba kraje za rok 2018
Za první rok své existence se s více jak 330 tisíci návštěvníky zařadila mezi nejnavštěvovanější atrakce severních a východních Čech. Její oblíbenost se projevila i v podobě absolutního vítězství v soutěži DestinaCZe 2018 o nejoblíbenější atrakci v České republice pořádanou agenturou CzechTourism. Stezka je unikátní svou podzemní jeskyní s edukační expozicí o půdě a během procházky návštěvníci vystoupají z podzemí až do výšky téměř 43 metrů, navíc je bezbariérová po celé své délce. V roce 2018 získala Stezka korunami stromů Krkonoše cenu Stavba roku Královéhradeckého kraje.