Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Na Staroměstském náměstí zazáří letos o adventu strom, který vyrostl do výšky sedmadvacet metrů nedaleko Mimoně

17. 10. 2023 | 10:02

Největší vánoční trhy v České republice začnou za šest týdnů. Srdce Prahy, Staroměstské náměstí letos ozdobí o adventu strom, který přijede z Libereckého kraje. Vyrostl do výšky zhruba sedmadvacet metrů na soukromém pozemku nedaleko obce Mimoň. Smrk vzešel z téměř čtyřiceti tipů soutěže Hledá se strom, kterou v létě vyhlásil organizátor trhů, společnost Taiko, a. s. Kácení, převoz a následné zdobení bude již tradičně v režii společnosti Technologie hlavního města Prahy.

praha trhy praha OBR 6514
Vánoce v Praze, foto - zdroj: trhypraha.cz

Do soutěže Hledá se strom přihlásil smrk majitel pozemku z důvodu bezpečnosti. Jehličnan dosáhl odhadem dvaceti sedmi metrů a majitel se obává, že by mohl spadnout na chalupu, ke které je nakloněný. Smrk už prohlédl dendrolog a podle předběžné zprávy je v pořádku. „Pokračujeme v hezké tradici posledních let. Letos opět ozdobí Staroměstské náměstí smrk ztepilý, do své krásné podoby rostl celých 56 let. Splňuje všechny parametry a věřím, že během adventu bude nejen ozdobou, ale i zpříjemněním tohoto krásného předvánočního času v centru Prahy,“ uvedl Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy.

„Na kácení a převoz se již intenzivně připravují Technologie hlavního města Prahy, které jsem tímto úkolem pověřil. Tradičně je to velká výzva, jejímž finále je zdobení a slavnostní rozsvícení stromečku se začátkem adventu,“ upřesňuje Michal Hroza, radní hlavního města Prahy pro oblast infrastruktury.

Soutěž Hledá se strom vyhlásil organizátor trhů, společnost Taiko, již potřinácté a zájemci zasílali svoje tipy z celé republiky. Nejvíce tipů přišlo tradičně z Libereckého kraje. Vítěz obdrží symbolickou finanční odměnu deset tisíc korun. Organizátoři již mají také živý strom pro Václavské náměstí, který pochází z Královéhradeckého kraje.

Na Staroměstském náměstí zazáří letos o adventu strom z Libereckého krajeStrom letos poprvé pokácí odborníci již v sobotu 25. listopadu. Na Staroměstské náměstí pak vyjede v noci z pondělí 27. na úterý 28. listopadu. Pokud vše půjde podle plánu, smrk by se měl rozsvítit na Staroměstském náměstí v Praze v sobotu 2. prosince 2023, kdy také začnou Největší Vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí.

Více informací o trzích a podmínkách soutěže najdete na http://www.trhypraha.cz/vanocni-strom/

TZ/Hana Tietze