Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Návštěvnost hradů a zámků v kraji je zatím mírně vyšší než loni. Sychrov a Trosky si v žebříčku vyměnily pořadí

03. 07. 2024 | 5:00

Návštěvnost osmi státních hradů a zámků v Libereckém kraji je zatím mírně vyšší než loni. Do konce června na ně zavítalo 133.523 lidí, což je zhruba o 1000 víc než loni. Návštěvnost mohla být ještě vyšší, kdyby velkým akcím přálo počasí, řekl ČTK regionální ředitel Národního památkového ústavu (NPÚ) Miloš Kadlec.

lanochodcitrosky3
archivní foto z Trosek Artur Irma

"Návštěvnost při nich nebyla taková, jak jsme zvyklí. Třeba dubnové setkání amerických veteránů na Sychrově propršelo a místo obvyklých 2500 lidí jich přišlo ani ne 800," dodal.

Z osmi státních hradů a zámků v kraji měl ke konci června nejvíce návštěvníků celoročně otevřený zámek Sychrov nedaleko Turnova, bylo jich přes 34.000. Následovala zřícenina hradu Trosky bezmála s 29.000 návštěvníky, která ale jako jediná zaznamenala oproti loňsku znatelný propad. Meziročně dominantu Českého ráje navštívilo v jarním období zhruba o 2500 turistů méně. "Pokles je daný asi tím, že se budoval ochoz na Babě a byl omezený provoz," dodal Kadlec. Nyní jsou Trosky přístupné již bez omezení.

archivní foto ze Sychrova Pavel Charousek

Pro hrady a zámky nyní začíná hlavní část sezony, v níž se tradičně snaží přilákat návštěvníky i doprovodnými akcemi. Například o nadcházejícím prodlouženém víkendu budou mít zámky Hrubý Rohozec u Turnova a Zákupy na Českolipsku kostýmované prohlídky, Bezděz hradní slavnosti, Trosky divadlo a akci věnovanou geoparku, pohraniční hrad Grabštejn slavnost Vítání léta a zámek Lemberk v Jablonném v Podještědí zpřístupněnou věž.

Většina hradů a zámků nabízí v létě také zkrácené prohlídky, které jsou uzpůsobeny dětským návštěvníkům. "Na Sychrově a Zákupech děti provází princezna, na hradě Grabštejn děti hledají ztracený klíč od truhly s penězi, tematicky zaměřené dětské prohlídky nabízí také Hrubý Rohozec a jsou stálicí na hradě a zámku Frýdlant," uvedla regionální mluvčí NPÚ Lucie Bidlasová.

Na Troskách se každý rok představují lanochodci, archivní foto Artur Irma

Hru nazvanou O poklad kralevice Václava má pro děti připravenou hrad Bezděz nedaleko Máchova jezera a nově mohou děti vyplňovat pracovní listy na Troskách. "Pro školáky je k pracovnímu listu tužka na dopisování, předškoláci plní úkoly vlepováním samolepek," řekla mluvčí.

Rozšířenou nabídku pro děti si na léto připravil zámek Sychrov. Jeho základní a také princeznovský okruh je doplněný o kostýmy a rekvizity z pohádky Klíč svatého Petra, která se zde loni natáčela. Zámek láká děti i na výstavu pohádkových princezen a čertů, která je od pondělí v bývalé konírně. "K dispozici je také hra pro celou rodinu v zámeckém parku a v zámeckém sklepení se nachází výstava obrázků medvědí rodiny v různých situacích," dodala Bidlasová.

čtk