Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Nelítostná statistika: Obyvatelé v Libereckém kraji platili loni za kubík vody nejvíc v Česku, v průměru 86,70 Kč

27. 05. 2019 | 18:00

Lidé v Libereckém kraji platili loni za vodu nejvíc v Česku. Za metr krychlový dali na vodném a stočném v průměru 86,70 Kč. Podle informací z Českého statistického úřadu (ČSÚ), platily domácnosti v kraji za vodu zhruba o pětinu víc, než je celostátní průměr, který činí 71,50 Kč.

Ani letos situace nebude lepší a cena vody poroste zřejmě dál. Důvodem jsou mimo jiné nutné investice do zajištění vody pro obyvatele Frýdlantska a Hrádecka ohrožené ztrátou vody v souvislosti s plánovaným rozšířením polského hnědouhelného dolu Turów.

Kvůli rostoucím nákladům a nutným investicím se už letos výrazně zvýšila cena vody na Frýdlantsku. Domácnosti zásobované Frýdlantskou vodárenskou společností (FVS) letos za krychlový metr platí na vodném a točném 115 korun, to je o 9,2 procenta víc než loni. Hlavním důvodem jsou investice, ale také zdražení elektřiny o 40 procent, zvýšení ceny surové vody a růst mezd. Důvodem jsou ale i podmínky dotace na rekonstrukci úpravny vody v Bílém Potoce. Ta byla nezbytná nejen kvůli větším nárokům na kvalitu vody, ale i s ohledem na hrozbu ztráty vody kvůli rozšíření dolu Turów.

"Na rekonstrukci se nám podařilo získat dotaci ze Státního fondu životního prostředí ČR ve výši zhruba 126 milionů. Zavázali jsme se ale, že nejpozději v roce 2020 budeme z ceny vodného a stočného generovat 19 milionů korun ročně na obnovu vodovodů a kanalizací na Frýdlantsku," řekl ČTK ředitel FVS Petr Olyšar. Pokud by firma podmínky nedodržela, musela by dotaci vrátit. Kdyby se navíc potvrdily černé scénáře v souvislosti s Turówem, bude podle Olyšara muset FVS investovat stamiliony korun do zajištění vody pro 25.000 obyvatel Frýdlantska. "Pokud se nepodaří zajistit jiné financování, bude to znamenat další růst cen," dodal Olyšar.

Podle dokumentace EIA, kterou 9. května zveřejnil na úřední desce Liberecký kraj, jsou kvůli plánům polské energetické skupiny PGE ohroženy zdroje vody také v oblasti Hrádku nad Nisou. Polská strana přitom výraznější vliv na zásoby vody popírá.

Důl, který zásobuje sousední elektrárnu, se má rozšířit až na 30 kilometrů čtverečních a těžit tam Poláci plánují do hloubky až 330 metrů pod úrovní okolního terénu. Česká pobočka organizace Greenpeace už zahájila kampaň proti rozšíření dolu "Spolu za vodu!". V úterý ve Frýdlantu a ve středu v Hrádku nad Nisou pořádá na toto téma setkání diskuzi s veřejností, kde bude možné podávat i námitky k dokumentaci EIA.

 

Ceny vody a spotřeba v Libereckém kraji a Česku v roce 2018

  vodné Kč/metr krychlový stočné Kč/metr krychlový celkem Kč/ metr krychlový průměrná spotřeba v litrech na osobu a den spotřeba domácností v litrech na osobu
Liberecký kraj 44,20 42,50 86,70 124,2 87,5
Česká republika 38,10 33,40 71,50 133,5 89,2

zdroj: ČSÚ

čtk