Nový sníh a mráz z předchozích dnů pomohl rozšířit nabídku pro lyžaře v  kraji

13. 01. 2022 | 15:13

Nový sníh a mráz z předchozích dnů pomohl rozšířit nabídku pro lyžaře v Libereckém kraji. V provozu je ode dneška opět i nejdelší sjezdovka v kraji, modrá tříkilometrová v krkonošské Rokytnici nad Jizerou. Sezonu dnes zahájil i Bedřichov a od víkendu budou otevřené další sjezdovky na Ještědu v Liberci či Severáku v Jizerských horách, vyplývá z informací od provozovatelů.

lyže rokytnice skiareál 1200x1200
Skiareál Rokytnice

Modrou sjezdovku na Lysé hoře musel provozovatel areálu v Rokytnici uzavřít po oblevě na přelomu roku, která zasáhla i další tratě. "Museli jsme technicky zasněžit všechny sjezdové tratě, kde máme prostředky pro výrobu sněhu. Bohužel i tam, kde jsme již měli sněhu dostatek, který nám ale díky dešti a teplému větru roztál," uvedl ředitel skiareálu Vít Pražák. V Rokytnici se dá aktuálně lyžovat na bezmála deseti kilometrech sjezdovek, což je nejvíce v kraji. Je to ale stále jen polovina toho, co může Rokytnice nabídnout za plného provozu.

V částečném provozu jsou i další krkonošské areály, Harrachov, Paseky nad Jizerou, Vítkovice, Benecko, Jablonec nad Jizerou i Vysoké nad Jizerou. V nevětším areálu Jizerských horách, který je na Tanvaldském Špičáku, lze lyžovat na bezmála osmi kilometrech tratí. "Podmínky jsou ideální," uvedl za areál Pavel Bažant. V Jizerských horách jsou kromě Tanvaldského Špičáku v plném provozu i Černá Říčka v Desné s 2,5 kilometru tratí a Rejdice s více než dvěma kilometry. V částečném provozu jsou Severák, který ale na víkend chystá otevření další sjezdovky, i areály v Příchovicích a Josefově Dole. V Bedřichově se zatím lyžuje na zhruba 700 metrech, v provozu je Poma, dětský vlek a pojezdový pás na Malinovce.

Na Ještědu byla dosud v provozu jen páteřní sjezdovka Nová Skalka dlouhá 1,5 kilometru. "Na víkend budeme otevírat sjezdovku Liberecká a společně s ní dáme do provozu lanovku na Černý vrch. Kromě toho pustíme dětský areál na Bucharce, který je převážně na přírodním sněhu," řekl ředitel skiareálu Jakub Hanuš. Podmínky na Ještědu jsou podle něj nyní asi nejlepší v sezoně i díky tomu, že bylo možné v předchozích mrazivých dnech vyrábět technický sníh. "Vypadá to ale, že teď na pár dnů si budeme muset dát přestávku. Podle aktuální předpovědi to vypadá, že se k zasněžování vrátíme ve čtvrtek příštího týdne," uvedl Hanuš. Žádná větší obleva ale podle něj zatím meteorology předpovídaná není.

Pro běžkaře je v Jizerských horách upraveno zhruba 150 kilometrů tratí. Ze strany od Bedřichova jsou stopy na lyžařské magistrále od Šámalovy chaty na Nové Louce. "I z Bedřichova se tam dá ale dojet na běžkách," uvedl Martin Kunc, ředitel Jizerské o.p.s., která se o úpravu magistrály stará. V Bedřichově je podle něj do 20 centimetrů sněhu, ve vyšších partiích Jizerských hor kolem 30 centimetrů.

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace