Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

O středeční stávce budou některé školy v Libereckém kraji rozhodovat teprve dnes odpoledne po vyučování

04. 11. 2019 | 17:10

AKTUALIZOVÁNO: O připojení ke středeční stávce bude řada škol v Libereckém kraji teprve rozhodovat. Odbory zatím vědí o 26 školách z necelých 500 v kraji, které se nějakou formou připojí. "Z toho pět bude zavřených úplně," řekla dnes po 17:00 ČTK Helena Svobodová za krajský školský odborový svaz pro Liberecký kraj. Krajské odbory ale podle ní zatím nemají informace ze všech škol.

tablety husovka DSC 7749
Ilustrační foto, MML

Kvůli stávce zůstane ve středu zavřená Základní škola Liberecká v Jablonci nad Nisou, která patří s 660 žáky k největším v Libereckém kraji. "Zavřená bude také Mateřská škola Lovecká. Obě bez toho, aby se nějak postaraly o děti. Ostatní školská zařízení města podle našich zjištění vylepí jen plakáty, ale provoz bude beze změny," řekla dnes ČTK mluvčí jabloneckého magistrátu Jana Fričová.

V Liberci se ke stávce nějak připojí zřejmě šest základních škol, podle náměstka primátora pro školství Ivana Langra ale zatím nemají zprávy ze všech škol. "Ve dvou případech to vypadá na úplně uzavřenou školu, což je pro mě nejhorší varianta, kdy si učitelé jako rukojmí berou rodiče. Vnímám oprávněnost jejich požadavků, ale řešit to tímto způsobem je nesprávné, nedostanou veřejnost na svoji stranu. Chápu, že zruší výuku, ale musí zajistit náhradní program pro děti," uvedl náměstek.

K celostátní stávce školských odborů vyhlášené kvůli platům se připojí i základní škola v Rovensku pod Troskami na Semilsku, vařit nebude ani jídelna. "Zaměstnanci, kteří se ke stávce připojili, mají důvod, který uvádí odbory," řekla ředitelka školy Zuzana Bílková, která se osobně ke stávce nepřipojí.

Podle odborářů vláda neplní slib o růstu učitelských platů, který dala. Na jaře původně plánovala zvýšení sumy na výdělky o 15 procent. V navrženém rozpočtu na příští rok nakonec počítá se zvednutím částky o deset procent, spor se nyní vede o rozdělení přidávané sumy do tarifů a do odměn. Odbory požadovaly růst tarifů o deset procent.

Pro rodiče může být problém se o děti ve středu postarat. Rovenská škola nabízí aspoň žákům z první až třetí a výjimečně i čtvrté třídy pobyt ve škole od 7:30 do 11:30. "Dohlížet na ně budou pedagogové, kteří se ke stávce nepřipojili. Žákům, kteří jsou přihlášeni ve školní družině, nabízíme pobyt do 14:30, musí si ale vzít s sebou jídlo," uvádí škola na webu.

Podle Svobodové se ke stávce připojí i základní škola v Libštátě nebo část pedagogů z gymnázia v České Lípě. Mírnější formu zvolí základní škola v Lomnici nad Popelkou na Semilsku. "Výuku zahájí od devíti hodin, stávku jinak podpoří plakáty," dodala Svobodová. V Semilech podle starostky Leny Mlejnkové nebude žádná mateřská ani základní škola zavřená, stejně jako třeba ve Frýdlantu. Liberecký kraj zatím neví, kolik středních škol se ke stávce připojí.

čtk