Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

ODS v Libereckém kraji půjde příští rok do krajských voleb v koalici Spolu

31. 10. 2023 | 8:57

ODS v Libereckém kraji je připravena jít příští rok do krajských voleb v koalici Spolu, rozhodl o tom dnešní regionální sněm v České Lípě a pověřil regionální radu sestavením společné kandidátky s TOP 09 a KDU-ČSL. Do čela společné kandidátky nominovala ODS bývalého europoslance, místopředsedu regionálního sdružení Edvarda Kožušníka. ČTK o tom dnes informoval regionální manažer Vladimír Kordač. Zájem sestavit společnou kandidátku potvrdili na jednání i krajští předsedové TOP 09 a KDU-ČSL.

volby3 irma
Foto: Artur Irma

"Vážím si důvěry regionu. Nominaci přijímám s velkou pokorou i závazkem nejen pro Liberecký kraj, ale především pro jeho obyvatele, malé i větší živnostníky, představitele veřejného i soukromého sektoru. Jsem připraven sestavit kandidátku kvalitních osobností, které budou nejen důstojnými reprezentanty Libereckého kraje, ale také jednoznačným přínosem pro jeho další rozvoj a prosperitu," řekl na jednání Kožušník.

Představitelé regionálního sněmu zároveň podpořili kandidáty do voleb do Evropského parlamentu: Alexandra Vondru jako lídra kandidátky, Veroniku Vrecionovou a nominaci regionu na společné kandidátce získala třiadvacetiletá studentka a členka ODS Daniela Finkousová z Turnova.

V Libereckém kraji kandidovaly zatím ODS, TOP 09 a KDU-ČSL společně jen ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2021. Do krajských voleb před třemi lety šli občanští demokraté samostatně a získali pět mandátů ze 45 a jsou součástí krajské koalice. TOP 09 a KDU-ČSL sestavily v kraji kandidátku s názvem Společně pro Liberecký kraj, získaly ale jen 3,83 procenta hlasů a v krajském zastupitelstvu nejsou.

Volby v Libereckém kraji v roce 2020 vyhráli potřetí v řadě Starostové pro Liberecký kraj. Hlas jim tehdy dalo 38,57 procenta voličů a získali 22 mandátů. Druhé skončilo ANO, jež má deset křesel, Piráti a ODS mají po pěti. Do zastupitelstva se dostala ještě SPD, má tři mandáty. V koalici se spojili vítězní Starostové s Piráty a ODS, koalice má dohromady výraznou většinu 32 hlasů, ANO a SPD jsou v opozici.

Svého lídra pro krajské volby v příštím roce zatím představili Starostové pro Liberecký kraj, do voleb je znovu povede hejtman Martin Půta, který stojí v čele kraje od roku 2012 a post tak bude obhajovat potřetí. Jasno už mají také Piráti, jejichž lídrem bude hejtmanův náměstek pro ekonomiku Zbyněk Miklík.

čtk