Památkou roku 2021 se stala obnova školy v Jilemnici. Objektu se vrátil neorenesanční vzhled 

01. 08. 2022 | 14:41

Další ročník soutěže Památka roku má svého vítěze. Pro rok 2021 se komise rozhodla udělit toto prestižní ocenění v podobě skleněné tabulky a finančního daru ve výši 50 tisíc korun městu Jilemnice za projekt obnovy vnějšího pláště jilemnické školy č. p. 288.
 

PamRokuJilemnice, škola č. p. 288
Nyní: Opravená škola v Jilemnici, vítězka ankety. Foto: LK

Porota nejvyšším bodovým ohodnocením ocenila zejména vysokou kvalitu řemeslných prací, které vrátily domu neorenesanční vzhled, jejž mu vtiskl jilemnický stavitel Josef Pošepný na základě architektonického návrhu architekta Jana Vejrycha.

Původní vzhled jilemnické školy. Foto: LK

Obdivovat na jilemnické škole lze obnovenou lunetovou korunní římsu se sgrafitem, barevnost fasády, oken a dveří nebo navrácení břidlicové střešní krytiny, která dodává objektu autentický vzhled. Nová tvář školy posiluje genia loci západní části historického centra města.

„Každý rok oceňujeme nejlepší památkovou obnovu v rámci kraje. Mezi oceněnými jsou jak města či obce, tak i soukromí majitelé či církve, a to za příkladný přístup k obnovám,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Dalšími nominovanými v soutěži byl Železný Brod s obnovou venkovského domu č. p. 29 ve Štefánikově ulici v Železném Brodě, známým pod názvem Teprovsko, dále Nový Bor s obnovou domu č. p. 106 v Kalinově ulici v Novém Boru, kde část obnoveného objektu využívá sklářské muzeum a část slouží jako Infocentrum, a Stráž pod Ralskem s obnovou vnějších fasád zámku Vartemberk.

LK/Jan Mikulička

Dříve: Stráž pod Ralskem s obnovou vnějších fasád zámku Vartemberk. Foto: LKNyní: Stráž pod Ralskem s obnovou vnějších fasád zámku Vartemberk. Foto: LK ČTK: Na území kraje je více než 2200 nemovitých kulturních památek. "Když se lidé seznámí s pozitivními příklady obnovy, může se stát i to, že si nějakou nemovitost v Libereckém kraji koupí a kulturní památku posléze v podstatě zachrání. Tak tomu bylo například u Kittelova domu, zámku Návarov a několika lidových staveb ve Žďáru u České Lípy," řekla Vinklátová. S oceněním je spojen šek na 50.000 korun.

Dole ve fotogalerii: Dříve - nyní: Dům Železném Brodě a v Novém Boru. Foto: LK

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace