Peníze ušetřené díky mírné zimě dá Liberecký kraj do letní údržby silnic, které opravy potřebují

20. 05. 2020 | 13:55

Peníze ušetřené díky mírné zimě na údržbě silnic druhých a třetích tříd chce dát Liberecký kraj stejně jako v minulých letech do letní údržby komunikací. Původně zvažoval, že ušetřených 30 milionů korun ponechá kvůli očekávanému propadu příjmů v souvislosti s koronavirovou pandemií v rezervě, silnice ale opravy potřebují. Na dotaz ČTK to dnes řekl náměstek libereckého hejtmana pro dopravu Jan Sviták (Starostové pro Liberecký kraj). Na co konkrétně budou peníze použity, rozhodne podle něj vedení kraje v červnu.

zima6 irma
Foto: Artur Irma

Silničáři zajišťují údržbu 2072 kilometrů krajských silnic druhé a třetí třídy. Za zimní údržbu utratili 86,567 milionu korun, což bylo nejméně za posledních pět let. Za předešlou zimu zaplatil kraj bezmála 128 milionů. Ve skladech měli loni na podzim silničáři připraveno 12.000 tun soli a 25.000 tun inertního posypového materiálu. "Spotřebováno bylo asi 5500 tun posypové soli a zhruba 11.000 tun písku a drti," řekl ČTK Petr Šén, ředitel společnosti Silnice LK, která se o krajské silnice stará.

Na zimní údržbu dostali letos podle Šéna silničáři 135 milionů korun, dalších 150 milionů mají na údržbu a opravy v létě. V minulých letech Liberecký kraj z ušetřených peněz vždy přidával na údržbu v létě, loni to bylo 20 milionů a dalších 12 milionů přidal loni z přebytku hospodaření. I letos by tak měla rozpočet silničářů v létě posílit zhruba stejná částka. Z přebytku loňského hospodaření ale nic nedostanou, 251 milionů korun, které na účtech kraje zbyly, zůstane v rezervě.

Liberecký kraj očekává v souvislosti s koronavirovou pandemií zhruba o 360 milionů korun nižší daňové příjmy než loni. Výpadek by měl pokrýt právě přebytek hospodaření z loňského roku, dalších 109 milionů musí ušetřit rezorty kraje a příspěvkové organizace s výjimkou organizací sociálních a záchranné služby. Liberecký kraj nechce kvůli pandemii omezovat investice, jedinou výjimkou je připravovaná výstavba parkovacího domu v sousedství sídla kraje a úprava jeho okolí. "Připravených 120 milionů přesuneme do rezervy," řekl hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

čtk

Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.
Další informace