Nastavení cookies

"Cookies" jsou malé soubory prohlížeče, které nám umožňují dočasně ukládat informace ohledně vašeho zařízení a vás, jako uživatele, výhradně v době, kdy procházíte portál Genus. Tyto soubory nám pomáhají získat informace o návštěvnosti a chování uživatelů, na základě kterých web průběžně vylepšujeme.

Poskytovatelé sociálních služeb v kraji kritizují zvyšování mezd, nevztahuje se na obslužný personál

06. 01. 2022 | 14:39

Asociace poskytovatelů sociálních služeb Libereckého kraje kritizuje způsob, jakým se vláda rozhodla zvýšit mzdy v sociálních službách. Schválila sice zvýšení mezd o 700 korun, ty ale dostanou jen pracovníci v přímé péči. Už podruhé se zapomnělo na obslužný personál, jako jsou pracovníci prádelen, kuchyní nebo údržby, bez nichž se domovy pro seniory a pobytová zařízení pro handicapované neobejdou, řekl dnes ČTK předseda asociace Jan Gabriel.

seniořiMedvídek
ilustrační foto

Minulá vláda Andreje Babiše (ANO) počátkem listopadu rozhodla, že pracovníci státu a veřejných služeb dostanou plošně od ledna přidáno 1400 korun. Státní rozpočet si to ale podle nové vlády Petra Fialy (ODS) nemůže dovolit, proto před koncem roku schválila zvýšení mezd pracovníků v sociálních službách o 700 korun. Zdravotníkům se rozhodla platy zvýšit o šest procent a pedagogickým pracovníkům o dvě procenta. Zároveň zmrazila platy státních úředníků na ministerstvech a dalších úřadech a všem ústavním činitelům.

Gabriel, který je zároveň ředitelem Domu seniorů v Liberci - Františkově, postup chápe, bojí se ale, že lidé odejdou jinam. Domov pro 200 seniorů je největším v Libereckém kraji a zaměstnává zhruba 130 lidí, 29 z nich představuje právě obslužný personál kuchyní, prádelny, údržbáři a recepční. Domov se bez nich neobejde. "Nerad bych měnil žárovky, nejsem dobrý elektrikář," řekl Gabriel. Zaměstnancům se proto snaží přidat alespoň cestou osobního ohodnocení, aby si nehledali práci jinde.

"Budeme se snažit to těmto pracovníkům dorovnat z vlastních finančních prostředků, ale sami nevíme, jestli na to budeme mít, protože situace je složitá. Nechceme ale přijít o zaměstnance, kteří to dělají dobře," doplnil. Situace je podle Gabriela o to složitější, že peněz nemají sociální zařízení nazbyt, výrazně totiž rostou nejen náklady na energie, ale zdražuje prakticky všechno včetně potravin. Od roku 2014 navíc podle něj nebyla v úhradové vyhlášce zvýšena cena za ubytování a stravu, někde už proto zrušili třeba svačiny. "My touto cestou jít nechceme," řekl.

Pomoci většinou nemohou ani zřizovatelé, jako jsou obce, města nebo kraje. Ani oni nemají peněz nazbyt, řekl ČTK náměstek libereckého primátora Ivan Langr (Starostové pro Liberecký kraj). Podle něj zadlužený Liberec na dofinancování peníze nemá, navíc by to bylo nesystémové. "My bychom vlastně dofinancovávali něco, co je z našeho pohledu povinností státu. Ta situace není nová, dlouhodobě se opakuje i v dalších oblastech," řekl Langr.

čtk