Požárů v kraji sice ubylo, způsobily ale větší škody, více než trojnásobné. Nejnáročnější byl zásah v hořící Jutě
Požárů v Libereckém kraji loni ubylo, hasiči zasahovali u 816 událostí, to je téměř o pětinu méně než v roce 2022, kdy bylo hlášeno 996 požárů. I když bylo požárů méně, zásahy byly náročnější a také škody byly vyšší, řekl ČTK ředitel Hasičského záchranného sboru (HZS) Libereckého kraje Jan Hadrbolec.
Škody po požárech loni překročily 416 milionů, ve srovnání s rokem 2022 byly více než trojnásobné, tehdy přesáhly 116 milionů. Majetek za bezmála miliardu se podařilo hasičům před ohněm uchránit.
Přibývá podle Hadrbolce náročných zásahů. "Nejnáročnějším zásahem loňského roku byl pro krajské profesionální a dobrovolné hasiče ten u požáru podniku Juta v Turnově, který vypukl v úterý 10. října. Byl vyhlášen zvláštní stupeň požárního poplachu, u události zasahovalo 37 jednotek požární ochrany, více než 250 profesionálních a dobrovolných hasičů a na 50 kusů velké zásahové techniky," vyjmenoval ředitel hasičů. Oheň velkou část areálu textilní továrny zničil, škody odhadli na 160 milionů korun.
Celkově podle Hadrbolce událostí přibylo, loni jich měli hasiči 7435, to je o 69 víc než v roce 2022. Přibylo zejména dopravních nehod, u kterých hasiči zasahovali. Loni jich bylo 1371, o rok dřív 1112. Nejčastěji vyjížděli hasiči k technickým zásahům, loni podle ředitele přibylo popadaných stromů. "Nejnáročnější byl 23. prosinec, kdy jsme měli 211 událostí," dodal. Z pohledu úmrtí byl ale loňský rok méně tragický než rok 2022, kdy jen při požárech zemřelo deset lidí, z toho jeden dobrovolný hasič. Loni bylo zemřelých pět.
Za záchranu životů při letošních požárech Hadrbolec ve středu ocenil čtyři hasiče a také libereckého městského strážníka. Pavla Hořejšího a Jana Vojtíška ocenil za zásah při požáru pily v Lučanech, odkud 23. ledna zachránili čtyři lidi, jednu ženu vynesli v bezvědomí a úspěšnou resuscitací jí zachránili život. Hasiče Tomáše Rybalu, Miroslava Herčíka a strážníka Josefa Konývku ocenil ředitel krajských hasičů za zásah při požáru baru 29. ledna v Liberci, odkud zachránili dvě ženy a také psa, které odřízly plameny.
Na území Libereckého kraje působí 218 jednotek požární ochrany, z toho deset profesionálních, kromě toho v regionu funguje jedna profesionální jednotka Správy železnic v Liberci a čtyři podnikové jednotky dobrovolných hasičů. Profesionální hasiči dnes v Jablonci představili i novou techniku včetně vysokozdvižných plošin, získali také matraci pro záchranu lidí z výškových budov, která zatím hasičům v kraji chyběla. "Zásahů ve výškových budovách přibývá, chtěli bychom pořídit další tři matrace, aby jimi byl vybaven každý okres," dodal Hadrbolec.
čtk